W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelscy młodzi filmowcy powalczą w Lizbonie na festiwalu Filmapalooza!

Lubelscy młodzi filmowcy powalczą w Lizbonie na festiwalu Filmapalooza!
29.02.202408:31

Wielkie gratulacje dla młodych twórców filmowych z Lublina, którzy zostali laureatami w międzynarodowym konkursie na stworzenie filmu w 48 godzin - 48 Hours Film Project. Z gali w Bielsku-Białej powrócili z 4 statuetkami, w tym za najlepszy film “Czary spod miary”. Obraz zostanie pokazany w tym roku w Lizbonie podczas festiwalu Filmapalooza.
Konkurs 48 Hour Film Project jest ogólnoświatowy i odbywa się co roku. Regulamin zakłada, że młodzi filmowcy po wylosowaniu tematu, mają za zadanie by w ciągu dwóch dni - czyli właśnie 48 godzin - stworzyć krótkometrażowy film od A do Z. Aby było trudniej, organizatorzy wymagają by w danym filmie pojawił się jakiś charakterystyczny rekwizyt, bohater i wylosowana fraza, która ma współgrać z fabułą. W tegorocznej edycji w Bielsku-Białej lubelska grupa skupiająca filmowców pod hasłem “Prosimy nie dotykać.” otrzymała do zrealizowania film z gatunku fantasy, z kocem jako rekwizytem oraz bohaterem - krawcem lub krawcową.

Jak informują młodzi lubelscy twórcy w swoim materiale prasowym: "Inspiracji nie trzeba było długo szukać. Młodzi zastukali do drzwi pracowni artystycznej “Traf”, gdzie rządzi jedyna w swoim rodzaju Pani Basia Ławnik, której nikomu w Lublinie nie trzeba przedstawiać. I tak, kiedy podczas Nocy Kultury, kiedy Stare Miasto wrzało od ludzi i emocji, na górnym piętrze przy ulicy Złotej działa się magia kina.
Lubelscy filmowcy i członkowie Lubelskiego Stowarzyszenia Filmowego stworzyli historię o jedynej w świecie magii krawcowej, która cały czas pracuje, użerając się z postaciami ze znanych bajek. Film “Czary spod miary” w reżyserii Michała Michalskiego został przyjęty przez jury z zachwytem i otrzymał 4 statuetki: najlepsza aktorka dla Diany Grzeszek, najlepszy montaż dla Mateusza Powszedniaka, najlepsze użycie tekstu w filmie oraz ta najważniejsza - za najlepszy film tej edycji. Ta fantastyczna opowieść o zwariowanej krawcowej pojawi się na festiwalu w Filmapalooza 2024 w Lizbonie, podczas którego zostanie wyłonionych 15 najlepszych dzieł, które trafią na ekran 77 Festiwalu Filmowego w Cannes.
Za reżyserię i scenariusz odpowiadał Michał Michalski, za zdjęcia Patryk Roman, za produkcję i dźwięk Karol Jakóbczyk, za kierownictwo produkcji Rafał Karaś, za montaż Mateusz Powszedniak, za scenografię i script Wiktoria Sekuła, za postprodukcję dźwięku Adam Adams, za charakteryzację Weronika Sikora oraz Irina Koshova, zaś produkcję wspierali Michał Ozimek oraz Filip Opoka. W obsadzie pojawili się Diana Grzeszek, Julia Laskowska, Krzysztof Petkowicz i Michał Ozimek. Wszyscy zgodnie przyznają, że rok w rok mentoruje i łączy ich Karol Jakóbczyk, wieloletni twórca filmowy, bez którego całe przedsięwzięcie nie miałoby racji bytu. Tym dopiskiem cała grupa chce podziękować Karolowi za lata wspólnych filmowych przygód, determinację, zaangażowanie i serce, których próżno szukać nawet w świecie magii."
Film “Czary spod miary” dostępny jest na YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=ZDYuTjm2AR8&t=4s&ab_channel=48HFPPoland