W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin gościł ekipę filmową Krzysztofa Zanussiego

Lublin gościł ekipę filmową Krzysztofa Zanussiego
19.10.202109:50

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych - największy w Polsce producent filmowy, realizuje w Lublinie najnowszy film Krzysztofa Zanussiego „Liczba doskonała”. Zdjęcia trwały 18 października na ulicy Jezuickiej oraz przy archikatedrze i Wieży Trynitarskiej.

„Liczba doskonała” to film nieoczywisty. Refleksja nad przemijaniem i sensem życia a także jego przypadkowością. Główny bohater, w którego rolę wcieli się Andrzej Seweryn prowadzi badania nad liczbami pierwszymi przekładając je na swoje życie. Próbuje dowiedzieć się, czy jest ono z góry przesądzone, bądź czy istnieje czynnik zewnętrzny, matematyczny który je kreuje. Jednocześnie, będąc skrajnym samotnikiem i egoistą staje przed wieloma wyborami, które są dla niego niezrozumiałe i nieracjonalne.

Scena, która powstała w Lublinie na ul. Jezuickiej kręcona była kamerą analogową w celu uszlachetnia obrazu. Dodatkowo zrealizowano ujęcie, w którym linoskoczek przechodzi po taśmie pomiędzy archikatedrą a Wieżą Trynitarską. By realizacja kaskaderskiej sceny przebiegła bezpiecznie twórcy zatrudnili Fundację Firmament, która od lat organizuje festiwal Urban High Line.

Krzysztof Zanussi uważany jest za jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Jego filmy odznaczają się niezwykłą oryginalnością, są zawsze przepełnione refleksją i trafną obserwacją. Reżyser porusza w nich problematykę moralną, psychologiczną, ukazuje życie wewnętrzne bohaterów. Jest członkiem Komitetu Kinematografii. Pracował również jako wykładowca min. w łódzkiej PWSTiF i National Film School w Wielkiej Brytanii. Krzysztof Zanussi zajmuje się również reżyserią teatralną, bywa scenarzystą, kierownikiem artystycznym, a także producentem. Artysta jest też autorem książek „O montażu w filmie amatorskim” i „Rozmowy o filmie amatorskim” oraz członkiem Akademii Filmowej przyznającej Felixy. 16 października 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Krzysztof Zanussi jest również posiadaczem tytułu doktora honoris causa moskiewskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dwukrotnie otrzymał Złote Lwy: w 1977 roku za film „Barwy ochronne” oraz w 2000 roku za „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”. Nagrodą Specjalną Jury uhonorowano jego filmy „Constans” w 1980 roku i „Cwał” w 1996 roku, a w 2005 roku film „Persona non grata” – Nagrodą Jury. Wśród bardzo bogatej filmografii w ostatnich latach znalazły się jeszcze tytuły: „Rewizyta”, „Obce ciało”, „Eter”.