W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Pokojówka" - nowy film dokumentalny kręcony w Muzeum na Majdanku

"Pokojówka" - nowy film dokumentalny kręcony w Muzeum na Majdanku
13.10.202111:40

Poruszająca, pełna zwrotów akcji historia z pozytywnym zakończeniem. Zdjęcia trwały od 11 do 12 października, na Majdanku i ul. Wrońskiej w Lublinie. Reżyser: Rafał Bryll - tworzy filmy dokumentalno -historyczne bazujące na emocjach. W swoich filmach skupia się na losach konkretnych ludzi. Autor serii dokumentalnej Tajemnice Państwa Podziemnego, serii fabularyzowanych filmów dokumentalnych Grupa D, Departament IV, Ofiary morderstw PRL oraz "Opowieści o miłości" nagrodzonej na tegorocznym Festiwalu Filmowym z Zamościu. Producent Fundacja Instytut Grzegorz Królikiewicz. W tym roku Lubelski Fundusz Filmowy dofinansuje projekt kwotą 30 tys. zł.

Fabuła: Historia Ewy Waleckiej, więźniarki w obozie koncentracyjnym na Majdanku, a potem w Ravensbruck. Bohaterka jest niezwykłym świadectwem wojny, terroru, holokaustu, ale także wiary w lepsze jutro, wiary w ludzi, wiary w dobro, którego można doświadczyć z najmniej oczekiwanej strony. W czasie pobytu na Majdanku, młodziutka Ewa pracowała m. in. przez pewien czas jako pokojówka w domu komendanta obozu. Biały Domek - czyli dom komendanta - był niczym wyspa w piekle - piękny, czysty, wypielęgnowany, bogaty. Z ogródkiem warzywnym, rekreacyjnym trawnikiem, a w środku z piękną sypialnią, dużą jadalnią, pełną porcelanowych, delikatnych naczyń. Otoczony śmiercią i terrorem holokaustu. W Białym Domku Ewa Walecka poznała żonę komendanta obozu - od której nieoczekiwanie otrzymała życzliwość i przyjaźń. Przyjazny okazał się także Niemiec pracujący w domu komendanta. W obozie wśród więźniów spotyka miłość, jeden z polaków zakochuje się w Ewie, to uczucie pomaga jej przetrwać piekło obozu koncentracyjnego.

Konstrukcja:

Dokument zbudowany jest na trzech płaszczyznach.

1. Zbigniew Kozłowski, syn Ewy Waleckiej jest przewodnikiem po teraźniejszości, po miejscach związanych z pobytem jego Mamy w obozie na Majdanku. Jego emocjonalna opowieść o Mamie jest pretekstem dopodróży w czasie.

2. Zarejestrowane w latach 80-tych wspomnienia Ewy Waleckiej, bardzo mocne i poruszające opowieści o najważniejszych przeżyciach.

3. Animacje, które ukazują przeżycia bohaterki związane z pobytem z Obozie Zagłady, narracje prowadzi aktorka, która głosem wcieli się w młodą Ewę.