W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Premiera filmu dokumentalngo "Bagaż strachu" (ZUZIA)

Premiera filmu dokumentalngo "Bagaż strachu" (ZUZIA)
07.05.201311:49

16 maja o godz. 17.30 w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN”, przy ul. Grodzkiej 21 w Lublinie, odbył się premierowy pokaz, współfinansowanego przez Lubelski Fundusz Filmowy, filmu dokumentalnego pt. „Bagaż strachu”. Po pokazie widzowie mieli okazję spotkać się z twórcami filmu oraz z uczestnikami tej historii.

Film ukazuje Lublin jako miejsce, w którym środowiska opozycji demokratycznej (w latach 70. XX wieku) podjęły, jako pierwsze w krajach tzw. Bloku Wschodniego, niezależną działalność wydawniczą sprowadzając po raz pierwszy do kraju powielacz (tytułowa Zuzia) - symbol narodzin Wolnego Słowa. Film znakomicie opowiada i upamiętnia Polską drogę do wolności, w której Lublin ma znacząca rolę.

Tak o wydarzeniu napisała prasa:

Film dokumentalny "Bagaż strachu" poświęcony historii przemycenia w latach 70. z Europy Zachodniej do Polski powielacza, dzięki czemu w Lublinie powstał niezależny ruch wydawniczy, zaprezentowano w czwartek w Lublinie.
"W tej historii są elementy kina akcji. Chciałem opowiedzieć o tamtych czasach właśnie zachowując te elementy, mimo że to film dokumentalny" - powiedział reżyser filmu Jerzy Bojanowski.

"Bagaż strachu" dotyczy wydarzeń rozgrywających się w latach 70. ubiegłego wieku. Kilku ówczesnych studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - Piotr Jegliński, Janusz Krupski,
Bogdan Borusewicz i Wit Wojtowicz - postanowili, że będą drukować książki zakazane przez PRL-owskie władze. Jeden z nich wyjeżdża do Paryża, tam kupuje powielacz, który następnie przez Londyn przemycają do Lublina. Dzięki temu w Lublinie od 1976 r. działa środowisko niezależnego ruchu wydawniczego w okresie PRL. Film opowiada historię sprowadzenia powielacza do Polski i towarzyszący temu strach, kontrole na granicy, konspiracyjne metody kontaktowania się studentów między sobą.

W Lublinie w latach 70. powstało środowisko podziemnego ruchu wydawniczego, którego głównym inicjatorem był Janusz Krupski (zginął w 2010 r. katastrofie smoleńskiej).

W latach 1977-1988 Krupski był w Lublinie redaktorem niezależnego pisma młodych katolików "Spotkania". Współpracowali z nim m.in. Wojciech Samoliński, Janusz Bazydło, Bogdan Borusewicz, Jan Krzysztof
Wasilewski, Janusz Drob, Jan Andrzej Stepek i Piotr Jegliński.

W połowie 1976 r. działacze skupieni wokół "Spotkań" sprowadzili do Lublina powielacz i uruchomili podziemną drukarnię. W okresie PRL-u było to jedno z pierwszych tego typu działań dających początek podziemnemu, niezależnemu ruchowi wydawniczemu. Na tym powielaczu wydrukowane zostały m.in. pierwsze komunikaty KOR-u a także pierwszy numer kwartalnika literackiego "Zapis" w czerwcu 1977 roku, którego publikację uważa się za narodziny tzw. drugiego obiegu wydawniczego.

Przemycony do Polski powielacz - nazywany potem Zuzią - można obecnie oglądać w Izbie Drukarstwa, prowadzonej przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN zajmujący się dokumentowaniem i przywracaniem pamięci o historii Lublina.

W filmie "Bagaż strachu" wykorzystano wiele materiałów archiwalnych z okresu PRL, ale też zastosowano elementy animacji komputerowej. Muzykę do filmu skomponował Mariusz Ostański. Film uzyskał dofinansowanie z Lubelskiego Funduszu Filmowego.