W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Premiera "Przysięgi Ireny" w Lublinie

Premiera "Przysięgi Ireny" w Lublinie
22.04.202407:42

W Lublinie w Chatce Żaka, dwa dni przed ogólnopolską premierą, odbył się pokaz filmu „Przysięga Ireny”. Oparty na prawdziwych wydarzeniach obraz kręcony był między innymi w Lublinie, otrzymał także duże wsparcie ze strony Lubelskiego Funduszu Filmowego. Światowa premiera filmu miała miejsce na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Teraz film jest wyświetlany w USA, prawa do jego emisji wykupiło wiele państw na świecie, min. będzie wyświetlany w krajach arabskich.

„Przysięga  Ireny” to prawdziwa, przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej. Historia jest oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. W głównych rolach zobaczymy gwiazdy światowego kina: Sophie Nelisse i Dougray Scott. W obsadzie polsko-kanadyjskiej koprodukcji znaleźli się wspaniali polscy aktorzy: Andrzej Seweryn, Eliza Rycembel, Irena Melcer, Maciej Nawrocki, Tomasz Tyndyk Aleksander Milicevic. Reżyserii podjęła się wielokrotnie nagradzana Louise Archambault, natomiast za zdjęcia odpowiada Paul Sarossy. Za scenariusz odpowiada Dan Gordon, który jest również autorem sztuki o Irenie Gut-Opdyke, która zdobyła serca nowojorskiej widowni offbroadwayowskiej sceny w 2008 roku.

Irena Gut przed 1939 uczyła się w szkole dla pielęgniarek. Po wybuchu wojny, gdy oddziały niemieckie i sowieckie zajęły terytorium Polski, rozpoczęła współpracę z podziemiem. Pojmana przez oddział radzieckich żołnierzy, pobita i wielokrotnie zgwałcona, została siłą zmuszona do pracy na rzecz Armii Czerwonej. Po ucieczce została schwytana przez Niemców i skierowana do pracy przymusowej w fabryce amunicji. Jej sytuacja zmieniła się, gdy major SS uczynił ją swą gosposią. Wraz z nim trafiła do Tarnopola, gdzie została kierowniczką pralni. Pracowali w niej Żydzi z pobliskiego getta. W lipcu 1943, kiedy Niemcy rozpoczęli likwidację getta, Irena Gut pomogła wielu Żydom znaleźć bezpieczne schronienie. Namówiła też komendanta obozu pracy, by wywiózł resztę pracowników do lasu, gdzie mogliby przeżyć Zagładę. Sama ukrywała 12 osób: w pomieszczeniu pralni Frankę Wilner z mężem oraz małżeństwo Hallerów, a pozostałych – w willi majora Rugemera. Po dwóch latach okazało się, że Hallerowie spodziewają się dziecka. Irena nie dopuściła do aborcji. W ten sposób uratowała trzynaście ludzkich istnień. W marcu 1944, na krótko przed wkroczeniem Armii Czerwonej, Irena została aresztowana przez gestapo. Zdołała uciec. Trafiła do radzieckiego obozu jenieckiego, skąd wyprowadzili ją – spotkani przypadkowo – uratowani przez nią Żydzi. Po wojnie wielu z uratowanych wyjechało do Izraela. Irena Gut w obozie przejściowym w Niemczech poznała swojego Williama Opdyke’a, za którego wyszła za mąż po przyjeździe Stanów Zjednoczonych.

Gatunek: dramat wojenny
Produkcja: Polska, Kanada 2023
Reżyseria: Louise Archambault („Familia”, „Gabrielle’”)
Zdjęcia: Paul Sarossy („Exotica”, „Ararat”, „Słodkie jutro” „Rodzina Borgiów”)
Scenariusz: Dan Gordon („Morderstwo pierwszego stopnia”, „Huragan”, Pasażer 57”)

Obsada: Sophie Nelisse („Pan Lazhar”, „Złodziejka książek”, „Yellowjackets”) , Dougray Scott („Mission: Impossible 2″, „Taśmy Watykanu”, „Gra Ripleya” ),Maciej Nawrocki („Noc życia”, „Sala samobójców” „1920. Wojna i miłość”), Andrzej Seweryn („Ostatnia Rodzina”, „Różyczka” „Lista Schindlera”), Eliza Rycembel („Boże Ciało”, „Obietnica”) Eryk Kulm Jr („Filip”, „Teściowie 2″), Tomasz Tyndyk („Pianista”, „Weekend”), Aleksander Milicevic („Czarny Mercedes”, „Planeta Singli 2″, „Planeta Singli 3″), Agata Turkot („Wesele”, „Soyer”), Filip Kosior („Piłsudski”, „Gorzko, gorzko!”), Irena Melcer („Lokatorka”, „Powidoki”, „Aida”, „1670″)Krzysztof Szczepaniak („Kamienie na szaniec”, „Figurant” ), Mateusz Mosiewicz („ Brigitte Bardot Cudowna” „Pod wiatr”), Rafał Mohr („Kler”, „Pitbull”), Rafał Maćkowiak („33 sceny z życia”, „Ciemno, prawie noc”) Zuzanna Puławska („Wesele”, „1670″)