W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W Lublinie trwają zdjęcia do serialu „Matylda”

W Lublinie trwają zdjęcia do serialu „Matylda”
29.08.202311:20

Lublin po raz kolejny gości ekipę filmową. Od kilku dni w mieście i regionie trwają zdjęcia do serialu historyczno-przygodowego „Matylda” w realizacji Krzysztofa Langa. Produkcja to historia młodej dziewczyny ukazana na tle społeczno-politycznym II połowy XIX wieku.

– Nasze miasto charakteryzuje się wieloma unikatowymi plenerami, które umożliwiają osadzenie tu fabuł produkcji zarówno współczesnych, jak i historycznych. Dlatego kolejna ekipa filmowa zdecydowała się na realizację zdjęć właśnie w Lublinie. Nie bez znaczenia jest również wsparcie organizacyjne i logistyczne udzielane przez Lubelski Fundusz Filmowy, a w szczególności jego zaangażowanie i gotowość sprostania indywidualnym potrzebom filmowców – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Serial „Matylda” to saga o walce dobra ze złem. W tle rozgrywają się historyczne wydarzenia, takie jak powstanie styczniowe, kolaboracja z zaborcą, emigracja zarobkowa czy emancypacja kobiet. Tytułowa bohaterka, 17-letnia dziewczyna, jest córką powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. Matylda to niespokojna dusza, ciekawa świata. Jej buntownicza natura sprawia, że musi szukać pomocy u najbliższej rodziny w urokliwym majątku na wsi.

Nowa produkcja Telewizji Polskiej w reżyserii Krzysztofa Langa ukazuje bohaterów o różnym statusie społecznym – od arystokracji i ziemiaństwa poprzez inteligencję pracującą oraz chłopów. W obsadzie zobaczymy m.in.: Małgorzatę Buczkowską, Dariusza Chojnackiego, Roberta Czebotara, Ireneusza Czopa, Urszulę Grabowską, Mirosława Haniszewskiego i Jędrzeja Hycnara. Tytułową rolę gra Maria Kowalska. Na ekranach serial pojawi się wiosną przyszłego roku.

Zdjęcia w Lublinie będą realizowane na Starym Mieście oraz na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej i potrwają do II połowy września. W końcowym etapie ich realizacji zaplanowana jest wizyta przedstawicieli mediów na planie zdjęciowym, o której poinformujemy odrębnym komunikatem.

Produkcja „Matylda” otrzymała wsparcie Lubelskiego Funduszu Filmowego obejmujące m.in. pomoc przy wyszukiwaniu lokacji i organizacji planu w mieście.