W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zmarł Wojciech Pszoniak – jeden z bohaterów filmu „Carte Blanche”

Zmarł Wojciech Pszoniak – jeden z bohaterów filmu „Carte Blanche”
19.10.202012:39

Odszedł w wieku 78 lat jeden z największych aktorów polskiego kina i teatru Wojciech Pszoniak. Jego niezapomniane kreacje na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Lubelski Fundusz Filmowy miał szczęście współpracować z tym wielkim twórcą przy lubelskim filmie „Cart Blanche”, gdzie Wojciech Pszoniak wcielił się w rolę profesora okulistyki, diagnozującego chorobę u głównego bohatera. Jak w każdej ze swych ról zagrał mistrzowsko.

Urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie. W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W trakcie studiów występował w Teatrze STU. W latach 1968-1974 grał w krakowskim Starym Teatrze, w spektaklach m.in. Konrada Swinarskiego. W 1971 roku pierwszy raz pracował z Andrzejem Wajdą, przy „Biesach” według Fiodora Dostojewskiego. Potem były role: Moryc Welt z „Ziemi obiecanej” według Reymonta, Dziennikarz/Stańczyk w „Weselu” Wyspiańskiego, Jeszua w „Piłacie i innych” według Bułhakowa, Robespierre w „Dantonie”, „Korczak” (rola tytułowa), Zamojski w „Wielkim Tygodniu” według Andrzejewskiego.

Grał także u Kawalerowicza, Filipa Bajona, Volkera Schlöndorffa, Gruzy, Wosiewicza, Zanussiego, Morgensterna, Majewskiego, Żuławskiego, Saniewskiego, Lewandowskiego, Żebrowskiego, Trzosa-Rastawieckiego. Ostatnio u Janusza Majewskiego.

W warszawskich teatrach największe sukcesy odnosił w Teatrze Powszechnym pod dyrekcją Zygmunta Hübnera.