W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

6. rocznica Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG

6. rocznica Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG
08.10.202113:16

W dniu 7 października, Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego LITPOLUKRBRIG, stacjonująca w Lublinie, obchodziła swoje 6-lecie istnienia.

Obchody rozpoczęła msza św. w Kościele Garnizonowym. Oficjalna część odbyła się na Placu Litewskim, gdzie podniesiono flagi i odegrano hymny Polski, Litwy i Ukrainy. Zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia. Spotkanie połączone było z ceremonią przekazania obowiązków na stanowisku dowódcy Wielonarodowej Brygady płk Jarosławowi Mokrzyckiemu. Płk. Dmytro Bratishko, dotychczasowy dowódca LITPOLUKRBRIG, otrzymał z rąk Krzysztofa Żuka, Prezydenta Lublina, medal Unii Lubelskiej.

Brygada litewsko-polsko-ukraińska, LITPOLUKRBRIG, Wielonarodowa Brygada – międzynarodowa brygada, tworzona z jednostek litewskich, polskich i ukraińskich. Liczy 4500 żołnierzy, i stacjonuje w Lublinie. List intencyjny ws. utworzenia brygady podpisano 16 listopada 2009. Umowa w tej sprawie została podpisana przez ministrów obrony narodowej trzech państw 19 września 2014. Pełną gotowość operacyjną wielonarodowa brygada osiągnęła w 2016 roku.