W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Ambasador Węgier w Lublinie
13.10.202008:51

W dniu 9 października 2020 roku z wizytą w Lublinie gościła Ambasador Republiki Węgier, Pani Orsolya Zsuzsanna Kovács. Głównym celem wizyty był udział w uroczystościach odsłonięcia pomnika upamiętniającego pomoc okazaną Węgrom przez mieszkańców Lublina w 1956 r., w trakcie tzw. powstania węgierskiego. W czasie swojego przemówienia Pani Ambasador, stwierdziła:

My Węgrzy stoimy tutaj, by podziękować Państwu, że w 1956 roku bezinteresownie wsparliście rewolucję węgierską. W Lublinie, jako jednym z pierwszych polskich miast, powstał komitet obywatelski, który zorganizował zbiórkę na rzecz walczącego Budapesztu. Zbieraliście żywność, lekarstwa i krew. A krew to najcenniejsze co człowiek może dać.

W uroczystościach brali udział również przedstawiciele władz lokalnych. Urząd Miasta reprezentował Zastępca Prezydenta ds. Oświaty i Wychowania Pan Mariusz Banach, który przypomniał szczególny charakter więzi łączących nasze narody:
 

Naród węgierski nazywamy naszymi bratankami. Oczywiste więc jest, że mieszkańcy Lublina i całej Polski dzielili się swoją krwią z własnymi bratankami.

Podczas wizyty Pani Ambasador spotkała się z Prezydentem Lublina Panem Krzysztofem Żukiem. W trakcie rozmowy poruszane były tematy dotyczące współpracy na płaszczyźnie kulturalnej oraz oświatowej. Rozmawiano także o intensyfikacji wymiany młodzieżowej pomiędzy poszczególnymi szkołami oraz o wspólnych projektach oświatowych, które miałyby na celu wzajemne poznanie się społeczności lokalnych. Zdaniem pani Ambasador nie bez znaczenia jest także współpraca uniwersytecka w ramach wspólnych projektów badawczych, wymiany kadry naukowej, czy programu Erasmus+. Prezydent Żuk zreferował działania Miasta Lublin podejmowane w celu przeciwdziałania skutkom pandemii. Mówił zwłaszcza o formach wsparcia migrantów, w tym o dostosowaniu procedur meldunkowych i legalności pobytu w warunkach restrykcji związanych z pandemią, które Lublin podjął jako pierwsze miasto w Polsce.