W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bezpieczniej w komunikacji miejskiej Kiszyniowa

Bezpieczniej w komunikacji miejskiej Kiszyniowa
20.07.202210:45

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Kiszyniowie skorzystają z bezpieczniejszych usług transportu miejskiego. Przy wsparciu Unii Europejskiej, zainstalowano sprzęt bakteriobójczy zakupiony w ramach unijnego projektu realizowanego przez Miasto Kiszyniów we współpracy z Miastem Lublin. W dniu 18 lipca (poniedziałek) w Kiszyniowie, odbyło się przekazanie pierwszej partii recyrkulatorów bakteriobójczych, zakupionych w ramach projektu „MOVE IT like Lublin” – inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie.

W uroczystości wzięli udział E.S. Jānis Mažeiks, Ambasador Unii Europejskiej w Republice Mołdawii, Maciej Kowalczyk, Wicekonsul Ambasady RP w Republice Mołdawii, Ion Ceban, Burmistrz Kiszyniowa oraz przedstawiciele gminy.

Akcja wyposażenia jednostek transportu publicznego w innowacyjny sprzęt jest odpowiedzią na wyzwania zdrowia publicznego w kontekście pandemii i jednym ze środków bezpieczeństwa zdrowotnego w transporcie publicznym na podstawie analizy najlepszych międzynarodowych praktyk zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 i innych chorób zakaźnych. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców stolicy Mołdawii, Unia Europejska sfinansuje zakup blisko 1000 szt. recyrkulatorów bakteriobójczych o wartości ok. 81 tys. euro, które zostaną zamontowane w autobusach i trolejbusach. Zainstalowany sprzęt charakteryzują kompaktowe wymiary i odporność na wibracje, co pozwala na sukcesywne zastosowanie ich w środkach komunikacji miejskiej.

Współpraca z Urzędem Miasta Lublin w celu zreformowania transportu publicznego jest szansą dla Kiszyniowa, a polskie doświadczenie w modernizacji i wdrażaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa zdrowia publicznego zapewni, nie tylko mieszkańcom, ale również gościom naszego miasta – komfortowe i bezpieczne warunki, gdy zdecydują się na podróżowanie miejską komunikacją  – powiedział Maciej Kowalczyk, przedstawiciel Ambasady RP w Kiszyniowie.

Beneficjentami projektu „MOVE IT like Lublin” są mieszkańcy i goście stolicy Mołdawii korzystający z komunikacji miejskiej. Rolą Miasta Lublin jest zapewnienie wsparcia merytorycznego dla mołdawskiego partnera, w tym przekazywanie dobrych praktyk i doświadczeń w zakresie wdrażania nowoczesnych rozwiązań w transporcie publicznym, m.in. podczas szkoleń i warsztatów oraz konsultacji eksperckich.

Projekt „MOVE IT like Lublin – a Chisinau public transport sustainable development initiative” („Działaj jak Lublin – inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie”) uzyskał dofinansowanie w ramach unijnego programu Local Authorities: Partnerships for sustainable cities 2020 (Władze Lokalne: Partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju miast 2020). Całkowita wartość przedsięwzięcia to 3,5 mln euro, a dofinansowanie Unii Europejskiej stanowi 95% wydatków kwalifikowanych, przy czym wydatki Miasta Lublin są finansowane w 100% przez Unię Europejską. Projekt realizowany jest w latach 2021-2025.