W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ceremonia wręczenia Międzynarodowej Nagrody Pokoju Westfalskiego z udziałem lubelskiej młodzieży

Ceremonia wręczenia Międzynarodowej Nagrody Pokoju Westfalskiego z udziałem lubelskiej młodzieży
28.05.202413:20

W dniu 28 maja 2024 roku podczas uroczystej ceremonii w Münster Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Pokoju Westfalskiego za budowanie europejskiej przyjaźni między Polską a Niemcami oraz za swoją działalność na rzecz ukraińskiej młodzieży i rodzin, w szczególności od czasu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Nagrodę w imieniu młodzieży, odbierali uczestnicy lubelskiego projektu „trip.ART – międzynarodowa współpraca młodzieży” realizowanego w ramach PNWM przez Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice. Podczas wydarzenia projekt reprezentowały jego uczestniczki: Olena Roszczenko z XXX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie i Karolina Koczańska z XXIII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Lubelski projekt integrował polską, niemiecką i ukraińską młodzież poprzez działania artystyczne. Uczestnicy projektu stworzyli spektakl mówiący o tym, z jakimi problemami zmagają się młodzi ludzie z różnych krajów, a także o tym, że więcej ich łączy niż dzieli. Głównym laureatem Międzynarodowej Nagrody Pokoju Westfalskiego jest Emmanuel Macron, Prezydent Francji, który odebrał nagrodę osobiście. Jury uhonorowało go za aktywność na rzecz silnej Europy i wysiłki służące wzmacnianiu przyjaźni francusko-niemieckiej.

Ceremonię w Münster zaszczycili inni wysokiej rangi politycy: 

  • Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej,
  • Frank-Walter Steinmeier, Prezydent Niemiec,
  • Barbara Nowacka, Ministra Edukacji Polski,
  • Lisa Paus, Ministra ds. Młodzieży Niemiec,
  • Hendrik Wüst, Premier Nadrenii Północnej-Westfalii.

Równocześnie z ceremonią na starym mieście w Münster odbyło się europejskie spotkanie młodzieży obejmujące dyskusje i mające charakter eventowy, podczas którego obecne były szkoły z Münster i okolic prowadzące od lat polsko-niemiecką wymianę młodzieży.
Lublin i Münster są miastami partnerskimi od 1991 roku. Obydwa miasta noszą tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Wyróżnienie to przyznawane jest obiektom dziedzictwa kulturowego, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy lub rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej.