W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Chargé d'affaires​ Izraela z wizytą w lubelskim Ratuszu

Chargé d'affaires​ Izraela z wizytą w lubelskim Ratuszu
06.08.202111:33

W dniu 4 sierpnia 2021 z wizytą w Lublinie gościła pani Tal Ben-Ari Yaalon, Chargé d'affaires, Ambasady Izraela w Polsce. Wizyta związana była z odbywającym się w tym czasie Festiwalem Kultury Żydowskiej - Lubliner Festival. Na spotkaniu z prezydentem Krzysztofem Żukiem, w którym uczestniczyli również Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji oraz Michał Karapuda, Dyrektor Wydziału Kultury, poruszane były tematy dotyczące planowanej współpracy gospodarczej pomiędzy firmami z Lubelszczyzny oraz Izraela, a także zagadnienia związane z promocją wspólnych wydarzeń kulturalnych. Rozmawiano również o planach na przyszły rok, w tym o organizacji obchodów 30.lecia partnerstwa miast pomiędzy Lublinem a Rishon LeZion i wspólnych przedsięwzięciach mających na celu zaangażowanie mieszkańców obu miast.
Pani Tal Yaalon z zainteresowaniem wysłuchała prezentacji o profilu miasta, jego atrakcyjności dla zagranicznych studentów, działalności Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” oraz o współpracy akademickiej i programach międzynarodowych tutejszych uniwersytetów. Obie strony zgodziły się, iż potencjał turystyczny miasta i regionu, jest ciekawą propozycją dla młodzieży izraelskiej odbywającej wycieczki edukacyjne do Polski. W ocenie Ambasady na szczególną uwagę zasługują działania miasta dążące do upamiętnienia społeczności żydowskiej, która stanowiła istotną część przedwojennego Lublina. Wspólna historia, w ocenie Charge d'affaires, daje szansę na budowanie więzi pomiędzy oboma narodami i "mostów na przyszłość", a Lubliner Festival jest namacalnym tego dowodem.

W spotkaniu uczestniczyli również Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” i Gabriela Żuk z Centrum Kultury w Lublinie oraz Lesław Piszewski, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Festiwal Kultury Żydowskiej to wydarzenie w przestrzeni społeczno-kulturalnej Lublina, które poprzez muzykę, spektakle, spacery po żydowskim Lublinie oraz poprzez warsztaty i działania edukacyjne, otwiera okno na żydowską przeszłość miasta. Poszanowanie dziedzictwa historycznego poprzez zastosowanie nowoczesnych środków wyrazu łączy je z dzisiejszym, aktualnym obliczem miasta. Wydarzenie wypełnia pustkę kulturową po nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej.