W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Delegacja Urzędu Miasta Lublin w Turynie

Delegacja Urzędu Miasta Lublin w Turynie
02.11.202112:50

W dniach 17-22 października przedstawiciele Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin byli z wizytą w Turynie. Odbyła się ona w ramach projektu "Lepiej, szybciej, skuteczniej - nowatorski model świadczenia usług publicznych dla osób o szczególnych potrzebach" realizowanego przez Fundację Inicjatyw Menedżerskich w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
Organizacja pracy urzędu, kompetencje pracowników, dostosowanie otoczenia są ważnymi elementami wpływającymi na jakość obsługi osób ze szczególnymi potrzebami. Jednak w ocenie wizytowanej Prowincji Piemont jeszcze ważniejsze jest zastosowanie rozwiązań, zwiększających dostępność do usług dla osób ze szczególnymi potrzebami. W sytuacji, gdy dużą grupę osób ze szczególnymi potrzebami stanowią w prowincji cudzoziemcy, migranci i uchodźcy, zastosowano w prezentowanym uczestnikom delegacji biurze pracy nowatorskie rozwiązanie w postaci mediatora kulturowego. Osoba ta jest cudzoziemcem, dzięki czemu wzbudza zaufanie i pomaga w szybkim i skutecznym załatwieniu formalności w urzędzie.
Poza tym uczestnicy delegacji uczestniczyli w spotkaniach w wielu organizacjach pozarządowych, których działalność koncentruje się na: edukacji i przygotowaniu do pracy, pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej w znalezieniu lokalu mieszkalnego, pozyskiwaniu i administrowaniu takimi mieszkaniami wraz z wspieraniem integracji ich mieszkańców, aktywizacji różnych grup osób: z niepełnosprawnościami, będącymi w trudnej sytuacji, imigrantów lub osób które przyjeżdżają do pracy sezonowej.

Wyjazd miał na celu wymianę doświadczeń z zakresu funkcjonowania mieszkalnictwa socjalnego, dostępności architektonicznej mieszkań socjalnych dla osób z niepełnosprawnościami, funkcjonowania pomocy społecznej, pośrednictwa pracy oraz organizacji pozarządowych w Turynie i prowincji Piemont.