W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Dzień Europy – świętujemy online!

07.05.202010:02

Dzień 9 maja jest obchodzony corocznie jako Dzień Europy. W tym dniu przypada rocznica podpisania Deklaracji Schumana, planu przedstawionego przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych Francji, Roberta Schumana w 1950 roku. Plan dotyczył współpracy politycznej państw europejskich w celu zapobieżenia nowej wojnie światowej i legł u podstaw utworzenia, rok później, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, zalążka dzisiejszej Unii Europejskiej. W tym dniu odbywają się w państwach Unii Europejskiej uroczystości mające na celu promowanie integracji europejskiej i pokoju. Tegoroczne obchody Dnia Europy ze względu na pandemię COVID-19 nie będą mogły odbyć się w tradycyjnej formie. Zapraszamy mieszkańców Lublina do symbolicznego odśpiewania "Ody do radości" w dniu 9 maja br., ze swoich domów i rejestrację w dowolnej formie Państwa udziału w tym przedsięwzięciu.

W ten sposób będzie świętować Dzień Europy Nancy, miasto partnerskie we Francji, które zaprosiło swoich mieszkańców do śpiewania "Ody do radości" z balkonów i okien, 9 maja, o godz. 18.00. Mieszkańców Lublina będzie wspierać w wysiłkach chór "Kantylena" pod dyrekcją Pani Małgorzaty Nowak.

Ponadto, sieć Europe Direct w Polsce przygotowała specjalną akcję online dla każdego. Jeśli nie przez „Odę do radości”, to mogą Państwo wybrać akcję online i pokazać, że mimo przeszkód jesteśmy w stanie razem uczcić Dzień Europy w 2020 roku!

Jak można się przyłączyć? To proste! Wystarczy:

  • zrobić ciekawe zdjęcie z symbolem / symbolami związanymi z Unią Europejską,
  • udostępnić je na swoim profilu na Facebooku (uwaga: zdjęcie musi być udostępnione publicznie),
  • oznaczyć znajomych i dodać specjalne hasztagi: #DzieńEuropy2020 oraz #EUChallenge.