W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dzień Niepodległości Ukrainy

Dzień Niepodległości Ukrainy
21.08.202009:11

24 sierpnia Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości. W tym dniu, 29 lat temu, została uchwalona Deklaracja Niepodległości Ukrainy.

Z okazji narodowego święta Ukrainy, Prezydent Krzysztof Żuk wystosował specjalne życzenia do ukraińskich miast partnerskich, w którym mówi m.in.:

„Jako sąsiedzi i partnerzy, cieszymy się świętem Ukrainy wolnej i niepodległej. Pamiętamy, że walka Ukrainy o niepodległość ma długą historię. W 1918 roku, tym samym, w którym Polska odzyskała byt państwowy, Ukraińska Centralna Rada proklamowała niepodległość Ukraińskiej Republiki Ludowej... Lublin konsekwentnie angażuje się w budowanie współpracy naszych narodów. Czerpiemy satysfakcję z tego, że te działania zauważają też władze centralne naszych Państw. Miesiąc temu właśnie w Lublinie spotkali się ministrowie Ukrainy, Polski i Litwy w celu podpisania deklaracji o utworzeniu nowego formatu współpracy – Trójkąta Lubelskiego, w ramach którego Polska potwierdza swoje poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także jej wybór europejskiego kierunku rozwoju”.

Dzisiejszy Lublin jest miejscem codziennych spotkań Polaków i Ukraińców. Wśród mieszkańców coraz liczniejszą grupę stanowią uczniowie, studenci, przedsiębiorcy i pracownicy z Ukrainy. Na trwale wpisały się w krajobraz miasta festiwale prezentujące ukraińską kulturę. W Dzień Jedności spotykamy się na Cmentarzu Żołnierzy Petlury, na Skwerze Szewczenki czytamy poezję. Wspólnie modlimy się wspominając ofiary Wielkiego Głodu. Razem z harcerzami i płastunami zapalamy znicze na grobach żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 r. bronili Europę przed Armią Czerwoną.

Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, życzymy naszym sąsiadom, ukraińskim mieszkańcom Lublina, wszelkiej pomyślności, pokoju i dobrobytu.