W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dzień Niepodległości Ukrainy w Lublinie

Dzień Niepodległości Ukrainy w Lublinie
25.08.202309:15

W dniu 24 sierpnia w Lublinie odbyły się oficjalne uroczystości związane z obchodami Dnia Niepodległości Ukrainy. Obchody rozpoczęły się od mszy, a następnie uczestnicy złożyli wieńce przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej. Podczas oficjalnych uroczystości przed Ratuszem nastąpiło podniesienie flag i odegranie hymnów narodowych Ukrainy i Polski oraz hymnu Unii Europejskiej. W Centrum Kultury odbyło się otwarcie wystawy „Dusha moja - Ukraina”, zorganizowanej przez ukraińską młodzież i studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Po wspólnej modlitwie, uczestnicy obchodów zgromadzili się na Placu Litewskim gdzie rozpoczęła się kampania polsko-ukraińskiego braterstwa. Zaprezentowano również wideo z pozdrowieniami z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy oraz spotów "Dziękuję Ci, Polsko". Na koniec uczestnicy utworzyli wokół Pl. Litewskiego polsko-ukraiński "Łańcuch jedności".

24 sierpnia 1991 r. Rada Najwyższa proklamowała niepodległość Ukrainy. W referendum 1 grudnia 1991 r. 90,32% obywateli głosowało za jej niepodległością. Po rozpadzie Rusi Kijowskiej tradycje państwowości przejęło Księstwo halicyjsko-wołyńskie. W ramach Wielkiego Księstwa Litewskiego ziemie kijowskie i wołyńskie cieszyły się znaczną autonomią. W XVII wieku na terytorium współczesnej Ukrainy zaczęło się formować państwo kozackie. Na przełomie XIX i XX wieku ukraiński ruch narodowy doprowadził do odrodzenia ukraińskiej państwowości. W 1918 roku Centralna Rada Ukrainy proklamowała utworzenie Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Organizatorem uroczystości był Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie we współpracy z Miastem Lublin, Urzędem Wojewódzkim w Lublinie, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego oraz Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadą im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.