W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Forum „Gospodarka o obiegu zamkniętym na rzecz zrównoważonego rozwoju miast”

Forum „Gospodarka o obiegu zamkniętym na rzecz zrównoważonego rozwoju miast”
02.11.202109:17

W dniach 28-29 października 2021 roku w formule hybrydowej odbyło się Forum „Gospodarka o obiegu zamkniętym na rzecz zrównoważonego rozwoju miast” w Promprylad. Renovation w Iwano-Frakniwsku zorganizowane przez Fundacje non-profit Teple Misto i International Renaissance Foundation Initiative of the Environmental Policy and Advocacy development w Ukrainie (EPAIU)* przy wsparciu FDFA Szwecja.
Połowa populacji świata (3,5 miliarda ludzi) mieszka obecnie w miastach, przy czym przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości liczba ta wzrośnie do 5 miliardów. Miasta zajmują zaledwie 3% powierzchni ziemi ale zużywają 75 % jej zasobów. Przed miastami jutra stoi wiele wyzwań. Miasta muszą reagować na trendy demograficzne, nierówności społeczne, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, wzrastające zużycie energii elektrycznej, kwestie mobilności, emisje dwutlenku węgla i wiele innych problemów. W tym zglobalizowanym świecie problemy, z jakimi zmagają się miasta, występują niezależnie od granic czy podziałów narodowościowych.
Gospodarka obiegu zamkniętego zyskuje na całym świecie coraz większe znaczenie wśród władz miejskich, regionalnych i krajowych. Gospodarka cyrkularna, która z założenia jest „bezodpadowa i odnawialna” oferuje narzędzia potrzebne do poradzenia sobie z dwoma największymi wyzwaniami współczesnych społeczeństw tj. zarządzaniem odpadami i zmniejszeniem zużycia zasobów naturalnych. Unia Europejska uznała gospodarkę obiegu zamkniętego za jedną ze swoich priorytetowych strategii i obszarów badań wskazując, że jej implementacja w Europie może przynieść korzyść gospodarczą w wysokości netto 535 mld euro do 2030 r. oraz przyczynić się może do zwiększenia liczby miejsc pracy o 700 tysięcy. Wiąże się to jednak z szeregiem wyzwań, gdyż implementacja rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego w długiej perspektywie wymaga głębokich zmian w najważniejszych obszarach działalności – przechodzenie na odnawialne źródła energii i materiały, identyfikacja wartościowych odpadów i ich ponowne wykorzystanie. Aby im sprostać, konieczne jest podejście systemowe. Nagromadzenie zasobów – ludzi, wiedzy, informacji – na relatywnie małym obszarze sprawia, że miasta są idealnym miejscem do testowania i oceny wpływu gospodarki cyrkularnej.
Podczas Forum zostały zaprezentowane przykłady skuteczność zintegrowanych rozwiązań w ograniczaniu negatywnego wpływu funkcjonowania miast i adaptacji do nieuchronnych zmian klimatu tj.15-minutowa koncepcja miasta (Paryż, Mediolan), miejski model budowy „miasta gąbki” (Pekin, Berlin), domy o standardzie „energia plus” (Freiburg), rozwój „zielonych korytarzy” (Żytomierz), recykling odpadów organicznych i budowlanych (Lwów), odnawialne źródła energii (Winnica), rozwój infrastruktury transportu publicznego i rowerowego (Iwano-Frakniwsk), Strategie Cyrkularne (Lublina, Amsterdam).
Uczestnicy Forum mieli okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń jak zastosować w praktyce zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Omówiony został model gospodarki o obiegu zamkniętym na przykładzie centrum innowacji Promprylad. Renowacja oraz miasta Lublin dla których holenderska organizacja Metabolic opracowała wizję zastosowania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym.
Przedstawicielka Urzędu Miasta Lublin Ewelina Frelas-Tyczyńska z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości – koordynatorka „Programu miast o obiegu zamkniętym Polska - Strategia Cyrkularna Lublina” wystąpiła jako ekspert w panelu „Miasto jako ekosystem z cyklami zamkniętymi” oraz jako współprowadząca spotkanie warsztatowe z przedstawicielami organizacji pozarządowych z całej Ukrainy.
Podczas Forum została zaprezentowana lubelska koncepcja inteligentnego miasta w kluczową rolę odgrywa jakość życia zmieniająca się dzięki zrównoważonemu zarządzaniu miastem. Jednym z elementów tego procesu jest stopniowa ewolucja gospodarki w kierunku ekonomii cyrkularnej. Efekty wdrożeń zależą od zdobytej wiedzy, doświadczeń oraz taktycznego podejścia.
Istotnym aspektem jest współpraca między miastami oraz promocja Lublina i jego działań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym (Strategia Cyrkularna Lublina).