W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Gazeta miasta partnerskiego Delmenhorst o Lublinie w czasach pandemii

Gazeta miasta partnerskiego Delmenhorst o Lublinie w czasach pandemii
19.05.202011:18

Pan Krzysztof Stanowski, Dyrektor Biura Centrum Współpracy Międzynarodwej udzielił wywiadu lokalnej gazecie Delmenhorster Kreisblatt z miasta partnerskiego Lublina - Delmenhorst.

Wszystkie miasta są w podobnie trudnej sytuacji - mówi Krzysztof Stanowski, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej w Lublinie.



Szczególnie istotną rolę  odgrywa w tym czasie pamięć o expatach. W liczącym około 340 000 mieszkańców mieście studiuje 7 000 studentów zagranicznych. Połowa z nich pochodzi z Ukrainy, której granica oddalona jest od Lublina zaledwie o około 100 km. Drugie miejsce zajmują Tajwańczycy.

Dziś jesteśmy otwarci i mamy miasta partnerskie w całej Europie i na świecie - mówi urzędnik.


W czasie pandemii ta otwartość wymaga również uwzględnienia jej szczególnych potrzeb. Dyrektor Stanowski z dumą opowiada, że ​​Lublin jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło procedurę uzyskiwania polskiego numeru ubezpieczenia społecznego (Pesel), a tym samym dostępu do leków w aptekach.

Miasta w całej Polsce przejęły władzę - zauważa Krzysztof Stanowski.


Ponadto, miasto Lublin udostępnia informacje o swojej stronie internetowej w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Zapewniło również pomoc miastom partnerskim na Ukrainie. Dodatkowo, wspomniał także o zaangażowaniu społeczeństwa w pomoc służbie zdrowia i sobie nawzajem.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem w języku niemiecki.

Pliki do pobrania