W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Inauguracja budowy pomnika bohatera Majdanka ks. Emiliana Kowcza z udziałem prezydenta Ukrainy

27.02.201915:08

W piątek dokonano poświęcenia miejsca i złożenia w fundamencie aktu o rozpoczęciu budowy pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza. W uroczystości wziął udział Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz delegacja Miasta Lublin: Zastępca Prezydenta - Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Przewodniczący Rady Miasta - Jarosław Pakuła oraz Dyrektor Biura - Centrum Współpracy Międzynarodowej - Krzysztof Stanowski.

To unikalny gest, który świadczy o bliskości, wzajemnym szacunku oraz moralnych i chrześcijańskich wartościach, które na wieki łączą nasze narody. Chcę za to podziękować naszym polskim przyjaciołom – zabrzmiały słowa podczas wystąpienia Petra Poroszenki. – Razem wykonujemy fantastyczną pracę. Postać bł. Emiliana Kowcza łączy Ukraińców, Polaków, Żydów i inne narody, jest przykładem głębokiej duchowości i oddania. Okazał on przykład miłości do bliźniego, jakiej uczy nas Bóg.

Greckokatolicki ksiądz Emilian Kowcz, nazywany „proboszczem Majdanka”, w czasie II wojny światowej ratował Żydów i odwiedzał ich w getcie pod Lwowem. W 1942 roku trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie potajemnie odprawiał msze i spowiadał współwięźniów. Zmarł w obozie 25 marca 1944 r. W 2001 roku beatyfikował go Jan Paweł II.

Monument upamiętniający duchownego powstaje z inicjatywy Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i ma stanąć w tym roku na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną. Nad rzeźbą pracuje kijowski artysta Aleksander Diaczenko.