W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Informacja nt. starań Lublina o udział w programie: „Międzykulturowe miasta”

Informacja nt. starań Lublina o udział w programie: „Międzykulturowe miasta”
30.01.200800:00

We wrześniu ub. r. Lublin zgłosił akces do programu pilotażowego Rady Europy pn. „Międzykulturowe miasta”. W wyniku wstępnej selekcji spośród 45 miast - kandydatów do udziału w programie wyłoniono 11 uczestników kolejnego etapu konkursu. Wśród nich znalazł się Lublin.

W związku z tym w dniach 24 – 25 stycznia nasze miasto odwiedzi delegacja Rady Europy złożona z osób zarządzających programem i ekspertów, która oceni, czy Lublin jest godny rekomendacji do udziału w programie.

W skład delegacji wejdą: koordynator programu - Pani Irena Guidikova oraz eksperci Rady Europy: Pani Effy Tselikas, Pan Jagtar Singh i Pan Phil Wood.

Nasi goście spotkają się z władzami samorządowymi Lublina, z przedstawicielami instytucji kultury zaangażowanymi w dialog międzykulturowy i z przedstawicielami mniejszości narodowych i religijnych. Odwiedzą Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom „Caritas” Archidiecezji Lubelskiej i Ośrodek dla Uchodźców. Zapoznają się z dorobkiem Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, spotkają się z przedstawicielami mediów
i środowiska naukowego, zwiedzą Lublin, będą uczestniczyć w imprezach kulturalnych.

Program „Międzykulturowe miasta” ma na celu:

  • promocję różnorodności kulturowej,
  • wzmocnienie działań służących pełnemu wykorzystaniu potencjału różnorodności międzykulturowej,
  • wspieranie miast w rozwoju międzykulturowych strategii i działań, które pomogą im poradzić sobie z różnorodnością w sposób pozytywny, konstruktywny i innowacyjny,
  • pomoc w kształtowaniu ogólnej polityki publicznej w dziedzinie różnorodności kulturowej.
W ramach programu porównane zostaną doświadczenia zdobyte przez miasta
i poprzez prezentację najlepszych praktyk stworzone zostaną podstawy do przygotowania struktur, polityk i działań międzykulturowych w innych miastach europejskich.

Faza pilotażowa programu została zaplanowana na lata 2008 – 2009, w tym okresie wypracowane zostaną instrumenty oceny i wsparcia działań poprzez szkolenia zainteresowanych miast i współpracę ekspertów z ich władzami.

Miasta mogą uczestniczyć w programie w dwóch rolach: jako mentorzy czyli doradcy, realizatorzy dobrych praktyk i jako beneficjenci czyli korzystający z wiedzy i kompetencji innych miast europejskich.

Miasta uczestniczące w programie będą miały zadanie opracować międzykulturowe strategie w następujących dziedzinach:
  • Struktury zarządzania i władza
  • Publiczna debata i media
  • Mediacja międzykulturowa
  • Polityka i działania w dziedzinie kultury
Lublin zgłosił się do udziału w programie jako miasto – beneficjent w dziedzinie „Polityka i działania w dziedzinie kultury”.