W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kadry Nowoczesnego Lublina z wizytą w Lizbonie

Kadry Nowoczesnego Lublina z wizytą w Lizbonie
20.06.202207:35

W dniach 6-10 czerwiec 2022 roku pracownicy Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej oraz Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości odbyli wizytę studyjną w Urzędzie Miasta Lizbona w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (Kadry Nowoczesnego Lublina).

Gospodarzem wizyty była Pani Maria Manuel Mano Casal Ribeiro z Wydziału Rozwoju i Szkoleń Urzędu Miasta Lizbona. Podczas wizyty przeprowadzono spotkania w Wydziale Rozwoju i Szkoleń, który jest odpowiedzialny za organizację szkoleń dla urzędników i mieszkańców – kursy skupione są między innymi na celach zrównoważonego rozwoju. Uczestniczki i uczestnicy projektu mieli możliwość obserwacji pracy urzędników i urzędniczek prowadzących szkolenia w Centro Qualifica CMLisboa, które wspiera m.in. podnoszenie kwalifikacji wśród młodzieży i dorosłych w obszarze technologii i digitalizacji, komunikacji oraz rozwój umiejętności poszukiwania pracy. Uczestnicy mieli okazję poznać zasady organizacji i podziału obowiązków, zapoznać się z stosowaną metodologia edukacji dzieci i dorosłych, jak również realizowane projekty.

Spotkania odbyły się również w Wydziale Sportu i Aktywności Fizycznej, który jest odpowiedzialny za realizację Miejskiego Programu Wsparcia Sportu. W ramach programu realizowane są m.in. działania na rzecz wsparcia powrotu do zdrowia po pandemii Covid 19, osób niepełnosprawnych, zakupu sprzętu sportowego, utrzymania obiektów sportowych, wsparcie aktywności fizycznej i sportowej. Wydział jest również odpowiedzialny za realizacje szeregu projektów europejskich promujących sport i aktywność fizyczną, budujących relacje wśród dzieci, młodzieży, osób z niepełnosprawnościami i seniorów, które przyczyniają się do regularnego uprawiania sportu.

Lizbona jako Europejska Stolicą Sportu w 2021 promuje znaczenie aktywności fizycznej i sportu jako decydującego czynnika w budowie bardziej humanitarnego, egalitarnego, integracyjnego, nowoczesnego i zrównoważonego miasta.

Interesującym doświadczeniem dla uczestników i uczestniczek była wizyta w kompleksie parkowo-ogrodowym „Quinta Conde D’Arcos” o powierzchni 8,7ha i możliwość obserwacji pracy w szkole Ogrodnictwa i Brukarstwa Dekoracyjnego, gdzie realizowane są kursy z zakresu uprawy roślin oraz dekoracyjnego układania kostki brukowej. Projekty są bardzo różnorodne, pozwalają na zaangażowanie różnych grup społecznych i wiekowych, w tym włączania osób z niepełnosprawnościami. W szkołach organizowane są także bezpłatne kursy i warsztaty, podnoszące świadomość na temat środowiska, ogrodnictwa i rolnictwa. Na obszarze parku znajdują się również ogródki społeczne w których mieszkanki i mieszkańcy mogą uprawiać owoce i warzywa. Urząd Miasta Lizbony od 2007 r. prowadzi prace mające na celu promocję i rozwój rolnictwa miejskiego oraz promuje gospodarkę cyrkularną i miejską bioróżnorodność.

Podczas wizyty sprawdziliśmy dlaczego Lizbona otrzymała tytuł Zielonej Stolicy Europy (European Green Capital Award), który przyznawany jest przez KE i jest najwyższym wyróżnieniem dla miasta inteligentnego. Zobaczyliśmy również rezultaty zakończonego w grudniu 2021 programu Sharing Cities, w którym centrum Lizbony stało się "laboratorium", w którym testuje się nowe podejścia i technologie. Dzielnica o powierzchni 10 km2 i zamieszkana przez 100 tys. mieszkańców obejmuje główne historyczne i turystyczne ulice miasta. W obszarze "laboratorium" zainstalowano 540 punktów ładowania pojazdów elektrycznych i 64 000 inteligentnych lamp ulicznych. Władze miasta udostępniły 63 zbiory danych w formie otwartych danych. Utworzono System Zrównoważonego Zarządzania Energią (SEMS), którego zadaniem jest integracja i optymalizacja przepływu energii, w szczególności poprzez równoważenie podaży i popytu. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak działa platforma cyfrowa LISBOA ZERO, opracowana w ramach projektu FORCE - Cities Cooperating for Circular Economy w którym Lublin brał również udział. LISBOA ZERO FORCE jest pierwszą zintegrowaną platformą do globalnego zarządzania nadwyżkami produkcji żywności, której celem jest unikanie marnowania żywności na wszystkich etapach produkcji, dystrybucji i konsumpcji.

Wyjazd sprzyjał rozwojowi zawodowemu uczestników projektu, w zakresie edukacji osób dorosłych, wymiany wiedzy i dobrych praktyk oraz budowaniu relacji międzynarodowych i współpracę między instytucjami, co z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszej realizacji zawodowych obowiązków wśród pracowników Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej oraz Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości.

Projekt Kadry Nowoczesnego Lublina zakłada udział 39 pracowników Urzędu Miasta Lublin w wyjazdach typu Job Shadowing (uczenie się pracy innych poprzez obserwację), umożliwiających pozyskanie dobrych praktyk oraz nabycie nowych umiejętności. Projekt został dofinansowany z funduszy europejskich w ramach programu Erasmus.