W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Kawa Dyplomatyczna" Lubelskiego Klubu Biznesu z udziałem przedstawiciela Kurdystanu

"Kawa Dyplomatyczna" Lubelskiego Klubu Biznesu z udziałem przedstawiciela Kurdystanu
24.08.201815:12

23 sierpnia 2018 w Grand Hotelu Lublinianka odbyło się spotkanie z cyklu "Kawa Dyplomatyczna" organizowanego przez Lubelski Klub Biznesu. Gościem wydarzenia był Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu, pan Ziyad Raoof. Celem spotkania było przede wszystkim przedstawienie możliwości współpracy biznesowej z Kurdystanem i zachęcenie lubelskich przedsiębiorców do inwestowania w tym dynamicznie rozwijającym się regionie.
Pan Raoof, który z Polską związany jest od wielu lat zawodowo i rodzinnie, przedstawił aktualną sytuację polityczną i gospodarczą Kurdystanu oraz przybliżył zasady inwestowania na tamtejszym rynku, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości współpracy polsko-kurdyjskiej. Geograficzne i etniczne terytorium zamieszkiwane w większości przez Kurdów mieści się w granicach 4 państw: Turcji, Iranu, Syrii i Iraku. Region Kurdystanu, mieszczący się północy Iraku, posiada szeroką autonomię, ma własny parlament i rząd. Obszar dysponuje jednymi z największych rezerw ropy naftowej wśród państw Bliskiego Wschodu.
Rząd Regionalny Kurdystanu jako główne kierunki możliwości inwestycji na swoim rynku, wymienia gałęzie przemysłu ciężkiego: huty metali, szkła, fabryki do produkcji cementu, wydobywanie piasku i żwiru, produkcja cegieł, marmuru, prefabrykatów itd. Kurdystan stanowi doskonały rynek dla zakładów meblarskich oraz dla przemysłu spożywczego (np. mleczarskiego, mięsnego, cukrowniczego, młynarskiego), elektrotechnicznego i elektromaszynowego (budowa i montaż linii produkcyjnych). W szczególności Kurdystan jest otwarty na inwestycje w przemyśle energetycznym (głównie poszukiwania ropy i gazu, budowy rurociągów, stacji przesyłowych i rafinerii) oraz na tworzenie sieci sprzedaży detalicznej oczyszczonych produktów ropopochodnych: benzyny, oleju napędowego, nafty i butanu. W Kurdystanie bardzo popularne staje się pozyskiwanie energii z baterii słonecznych.
Jak podkreślał prelegent, Kurdystan jest jednym z najbardziej otwartych i tolerancyjnych religijnie i kulturowo społeczeństw Bliskiego Wschodu. Autonomia prowadzi politykę otwartych drzwi i angażuje się szeroko w pomoc humanitarną, o czym świadczy schronienie udzielone ok. 1,5 mln uchodźców (w dużej mierze uciekającym przez prześladowaniami chrześcijanom i Jazydzom).