W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Komisja Europejska wspiera Lublin i Münster w realizacji wspólnego projektu o europejskich wartościach

Komisja Europejska wspiera Lublin i Münster w realizacji wspólnego projektu o europejskich wartościach
12.07.202310:09

W ramach wspólnych działań Rady Europy i Komisji Europejskiej, organizujących Europejskie Dni Dziedzictwa, Lublin otrzymał dofinansowanie do projektu “Pamięć Zachodu, pamięć Wschodu - w poszukiwaniu wspólnych wartości europejskich". Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego i podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej. Konkurs zorganizowany był dla wszystkich miast i miejsc uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Znak ten przyznawany jest przez Komisję Europejską i ma na celu wzmocnienie poczucia przynależności obywateli Europy do Unii Europejskiej, w szczególności młodych ludzi, w oparciu o wspólne wartości i elementy europejskiej historii i dziedzictwa kulturowego, a także uznanie dla różnorodności narodowej i regionalnej oraz wzmocnienie wzajemnego zrozumienia i dialogu międzykulturowego.

Projekt realizowany będzie w okresie 1 sierpnia 2023 r - 31 stycznia 2024 roku wspólnie z niemieckim miastem Münster, które jest miastem partnerskim Lublina. Celem ogólnym projektu jest wzmocnienie dialogu międzykulturowego i wartości europejskich wśród młodzieży polskiej i niemieckiej, w oparciu o dziedzictwo historyczne i kulturowe Lublina i Münster. W konkursie mogą być zgłaszane projekty w których przeszłość przeplata się z teraźniejszością, których motywem przewodnim są miejsca, historie, ludzie którzy utożsamiali lub utożsamiają swoją postawą wartości reprezentowane przez idee ZDE.

Lublin w 2023 roku jest Europejską Stolicą Młodzieży, dlatego planowane w ramach projektu działania będą wchodzić w program oficjalnych wydarzeń realizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży. Jednym z kluczowych wydarzeń w programie Europejskiej Stolicy Młodzieży jest Kongres Współpracy Transgranicznej, który odbędzie się w październiku 2023 roku. Tegoroczna edycja Kongresu w całości będzie poświęcona młodzieży i przez nią organizowana, a w ramach przyznanego grantu zorganizowana będzie debata „Podzielona pamięć Europy – w poszukiwaniu wspólnych mitów Wschodu i Zachodu”. Kolejną aktywnością będzie organizacja wyjazdu laureatów do Lublina i Münster, połączony ze zwiedzeniem miejsc związanych ze Znakiem Dziedzictwa Europejskiego oraz spotkaniem z laureatami Konkursu Miasta-Gospodarza. Ostatnim działaniem będzie prezentacja w Lublinie prac laureatów podczas wydarzeń towarzyszących ceremonii zamknięcia Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.  

Münster jest jednym z najstarszych miast partnerskich Lublina, z którym współpraca prowadzona jest od 1991 roku.