W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konferencja „Rola dyplomacji samorządowej we współpracy międzynarodowej”

Konferencja „Rola dyplomacji samorządowej we współpracy międzynarodowej”
03.04.202411:27

W dniu 27 marca 2024 roku w Łodzi odbyła się konferencja „Rola dyplomacji samorządowej we współpracy międzynarodowej”. W odnowionej sali teatralnej łódzkiego Grand Hotelu zaproszeni goście rozmawiali o roli samorządów w polityce zagranicznej, zwłaszcza w kontekście współpracy z partnerami w Ukrainie a także o sposobach wsparcia polityki międzynarodowej przez samorządy.

W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym posłowie, urzędnicy oraz przedstawiciele Łodzi, Lublina, Krakowa, Białegostoku, jak również eksperci z zagranicy.

Gościem honorowym konferencji była Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy i minister ds. okupowanych terytoriów. Pani wicepremier wspomniała w swoim wystąpieniu o początkach swojej kariery politycznej, gdy była burmistrzem Rawy Ruskiej. Wyraziła wdzięczność Polsce za podpisane ponad 600. umów między samorządami i gminami, co pomaga Ukrainie się rozwijać, zwłaszcza teraz, w tym trudnym czasie wojny.
W panelu "Wsparcie demokracji lokalnej" unikalnymi doświadczeniami Lublina dzielił się Krzysztof Stanowski, Dyrektor Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej, a wraz z nim w panelu wystąpili także przedstawiciele Łodzi, Krakowa, Białegostoku i samorządu województwa dolnośląskiego.