W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelska misja gospodarcza do Chin, 24.04-5.05.2010

Lubelska misja gospodarcza do Chin, 24.04-5.05.2010
23.04.201012:38


    Urząd Miasta Lublin i Lubelskie Forum Pracodawców rozpoczynają w dniu 24 kwietnia 2010 r. misję gospodarczą na terenie Chin. Wyjazd obejmuje spotkania biznesowe w Pekinie i Szanghaju oraz wizytę w mieście Jiaozuo w celu podpisania umowy o współpracy pomiędzy miastem Lublin a miastem Jiaozuo. Ponadto w ramach misji planowana jest prezentacja atrakcyjności inwestycyjnej, turystycznej i kulturalnej Miasta Lublin podczas Światowej Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju.
        W lubelskiej misji gospodarczej udział weźmie oficjalna delegacja, w skład której wchodzą Prezydent Miasta Lublin Adam Wasilewski i Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowalczyk oraz szesnastu reprezentantów lokalnych przedsiębiorców, m.in. Lubelski Węgiel Bogdanka, Przedsiębiorstwo Wschód, Margomed, Maik oraz Mikrobit. Koszt udziału przedstawicieli Urzędu Miasta Lublin, przygotowania materiałów promocyjnych oraz opracowania koncepcji promocyjnej miasta Lublin będącej integralnym elementem programu promocji Polski na światowej wystawie EXPO 2010, został pokryty przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach dotacji celowej Ministerstwa Gospodarki Narodowej ze środków Skarbu Państwa. Uzyskana kwota dofinansowania to 60 000 zł.

      Lubelskie władze samorządowe od kilku lat czynią starania w celu budowania trwałych relacji z partnerami chińskimi na poziomie administracyjnym, aby zapewnić lokalnym przedsiębiorcom zaplecze dla ich przyszłych projektów gospodarczych na rynku chińskim. Kontakty z Chinami zostały zapoczątkowane w 2005 roku wizytą Fana Qinchena, Gubernatora Prowincji Henan, podczas której podpisano protokół ustaleń między Województwem Lubelskim a Prowincją Henan. Współpraca ta zaowocowała nawiązaniem kontaktów pomiędzy miastem Lublin a miastem Jiaozuo, które było nam rekomendowane jako najbardziej odpowiedni partner ze względu na swój potencjał rozwojowy. Tegoroczna wizyta Prezydenta Miasta Lublin w Jiaozuo ma na celu zacieśnienie współpracy na szczeblu administracyjny.
Ważnym punktem programu lubelskiej misji gospodarczej do Chin będzie prezentacja potencjału gospodarczo-kulturalnego miasta Lublin podczas Światowej Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju. Jest to największa i najbardziej spektakularna Wystawa Światowa, w której udział wezmą przedstawiciele 250 krajów z całego świata, jak również  organizacji międzynarodowych. Tegorocznym tematem przewodnim „Lepsze miasto, lepsze życie” organizatorzy pragną zwrócić uwagę na jakość życia w mieście i problemy pojawiające się w wyniku jego gwałtownego rozwoju, np. deficyt terenów przestrzennych, konflikty kulturowe, niedobór zasobów wody i energii, degradacja środowiska, hałas, problemy komunikacyjne oraz problemy społeczne. Udział w EXPO 2010 jest niepodważalnie znakomitą okazję do długofalowej promocji potencjału gospodarczego Miasta Lublin na terenie całych Chin i budowy na rynku chińskim własnej marki.

      Powyższe przedsięwzięcie wiąże się również z wizytą lubelskiej delegacji w Pekinie, gdzie odbędzie się Seminarium Gospodarcze Miasta Lublin poświęcone promocji potencjału gospodarczego oraz prezentacji lokalnej przedsiębiorczości. W spotkaniu tym weźmie udział Prezes CCPIT Promotion Center oraz przedstawiciele chińskich przedsiębiorców. Ponadto delegacja odwiedzi lokalną Specjalną Strefę Ekonomiczną Fengtai, gdzie zaplanowano spotkanie z zarządem strefy. W każdym z odwiedzanych miejsc zaplanowane są również indywidualne spotkania biznesowe przygotowane we współpracy z chińskimi władzami prowincjonalnymi, Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pekinie oraz chińskimi izbami przemysłowo-gospodarczymi. Zaplanowane są również oficjalne spotkania z Konsulem Generalnym RP w Szanghaju i Ambasadorem RP w Pekinie oraz wizyta na Uniwersytecie Języków Europejskich w Pekinie.
Głównym celem misji jest prezentacja atrakcyjności inwestycyjnej i kulturalnej Lublina oraz umożliwienie nawiązania kontaktów biznesowych pomiędzy przedsiębiorcami.

***
Kontakt prasowy: Bartosz Sobotka, tel. 081 466 25 00, e-mail: inwestorzy@lublin.eu
***
    Chiny są dzisiaj jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów świata dysponującym potężnym zapleczem demograficznym (20% populacji światowej) i surowcowym. Prognozy gospodarcze wskazują, że w roku 2015 Chiny będą drugą co do wielkości gospodarką świata, a do roku 2050 staną się niekwestionowanym liderem na tle innych państw. Skala podejmowanych tam działań gospodarczych jest imponująca i nieporównywalnie większa niż w Polsce. Należy dodać, że bilans handlowy między Polską a Chinami jest niekorzystny od wielu lat. Jest to dostrzegane zarówno po stronie polskiej, jak i chińskiej. Chińska gospodarka oparła się skutkom kryzysu, który dotknął kraje zachodnie, co potwierdza słuszność poszukiwania partnerów biznesowych pochodzących z tego kierunku geograficznego. Od kilku lat rząd polski aktywnie wspiera kontakty gospodarcze pomiędzy Polską a Chinami, a poszczególne samorządy zacieśniają współpracę poprzez podpisywanie umów o partnerstwie (Koszalin, Łódź). Biorąc pod uwagę uwarunkowania kulturowe, a także obyczaje handlowe tego kraju, niezbędnym fundamentem kontaktów gospodarczych jest współpraca pomiędzy administracją publiczną na różnych szczeblach, która uwiarygodnia partnerów i pozwala na budowę trwałych więzi.

Prowincja Henan jest jednym z najważniejszych w tym kraju ośrodków życia gospodarczo-społecznego. Na jej terenie znajduje się 5 większych miast i 4 specjalne strefy: Strefa Zaawansowanej Technologii, Strefa Rozwoju Gospodarczego i Technologicznego, Strefa Nowy Wschód i Strefa Towarów Eksportowych.

Miasto Jiaozuo (3,42 miliona mieszkańców) jest położone w północno-zachodniej części prowincji Henan, w której zamieszkuje ponad 100 mln osób. Jiaozuo jest silnym ośrodkiem przemysłowym, w którym dominują branże: energetyczna, chemiczna, maszynowa, metalurgiczna, budowlana, medyczna, przetwórstwo żywności.