W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Lublin – pierwsze polskie miasto w międzynarodowej sieci XARXA FP!

05.03.201910:45

W dniach 4-5 lutego 2019 w Barcelonie delegacja z Lublina oficjalnie zawnioskowała o włączenie Gminy Lublin do międzynarodowej sieci XARXA FP. W styczniu list intencyjny w tej sprawie podpisał Prezydent Krzysztof Żuk. Lublin został przyjęty do organizacji wraz z Espoo (Finlandia), Herning (Dania) i Pragą (Czechy). Zwiększyło to liczbę miast do 33 z 15 krajów Unii Europejskiej.

Program wyjazdu obejmował m.in.:

  • udział w otwarciu Mobility Managers (spotkanie koordynatorów sieci wszystkich miast),
  • warsztaty z ISO i nowych procedur,
  • posiedzenie Walnego Zgromadzenia,
  • prezentację akademickiego potencjału Miasta Lublin na arenie międzynarodowej i głosowanie nad przyjęciem nowych członków.

XARXA FP jest organizacją non-profit działającą od 1999 roku. Ideą sieci jest pomoc w nawiązywaniu kontaktów między partnerami w celu wymiany uczniów i nauczycieli szkół zawodowych na praktyki i staże w ramach projektów ERASMUS+. Sekretariat XARXA FP mieści się w Barcelonie. Dzięki członkostwu w sieci, Miasto Lublin umożliwi uczniom lubelskich szkół zawodowych wyjazdy na zagraniczne praktyki zawodowe. Do Lublina będą też mogli przyjeżdżać uczniowie szkół z innych państw należących do sieci.

Rada Miasta Lublin uchwałą z dnia 28.02.2019 wyraziła zgodę na przystąpienie Gminy Lublin do sieci XARXA FP oraz na zawarcie umowy o współpracy w ramach sieci. Uchwała wchodzi w życie po uzyskaniu zgody Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Członkostwo w organizacji wpisuje się w założenia Obszaru Akademickość ze Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013-2020.

Więcej o sieci XARXA można przeczytać na stronie internetowej:

https://www.xarxafp.org