W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin z pomnikiem bł. ks. Emiliana Kowcza – Proboszcza Majdanka

Lublin z pomnikiem bł. ks. Emiliana Kowcza – Proboszcza Majdanka
23.03.202109:01

W czwartek (25 marca) o godz. 9.00 w Ratuszu na sesji Rady Miasta Lublin odbędzie się symbolicznie przekazanie pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza. O godz. 11.00 pomnik zostanie postawiony na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Cmentarną. W ten sposób Miasto Lublin upamiętni postać greckokatolickiego kapłana – bł. Emiliana Kowcza, który zginął w obozie koncentracyjnym na Majdanku.

– Data przywiezienia pomnika do Lublina nie jest przypadkowa, gdyż właśnie 25 marca przypada 77. rocznica śmierci księdza nazywanego „proboszczem Majdanka”. Błogosławiony Emilian Kowcz, jako kapłan greckokatolicki swoim poświęceniem zapisał się w historii XX wieku zarówno całego kraju, jak i Lublina. Starał się jednać ludzi różnej narodowości i wiary, broniąc Polaków i Ukraińców oraz z determinacją ratując Żydów. W KL Lublin, nazywanym Majdankiem, pełnił posługę duszpasterską i w poczuciu odpowiedzialności za współwięźniów, poniósł śmierć. Zarówno pomnik, jak i publikacja „Błogosławiony Emilian Kowcz – Proboszcz Majdanka” stanowi uhonorowanie osoby, która nawet w obliczu tragicznych warunków obozowych zachowała godność oraz swoją postawą dała piękne świadectwo wiary, nie tylko w Boga, ale i człowieka – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Granitowy monument upamiętniający duchownego bł. Emiliana Kowcza powstał z inicjatywy Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Rzeźbę wykonali ukraińscy artyści – Alexander Diaczenko i Martha Diaczenko. Z trzech stron pomnika, po polsku, ukraińsku i hebrajsku, został wyryty fragment listu, który ks. Kowcz napisał do swojej rodziny, przebywając w obozie, z prośbą by nie podejmowano wysiłków w celu jego uwolnienia. Inauguracja budowy pomnika, w której udział wziął były Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odbyła się w lutym 2019 roku. Pomnik powstał na Ukrainie.

Przekazanie Miastu Lublin pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza będzie również okazją do prezentacji książki „Błogosławiony Emilian Kowcz – Proboszcz Majdanka”, która odbędzie się w czwartek (25 marca) od godz. 16.00 w formule online. O posłudze duszpasterskiej, misji jednoczącej ludzi różnej narodowości i wiary porozmawiają ks. Stefan Batruch – prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie, proboszcz parafii greckokatolickiej p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lublinie, ks. Marek Szymański – dyrektor naczelny Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” (wydawca książki) oraz Iwan Wasiunyk, przewodniczący Komitetu Honorowego im. Emiliana Kowcza, były wicepremier Ukrainy. Wydarzenie będzie transmitowane z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” za pośrednictwem kanału YT oraz profilu FB. Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie ze współorganizatorami: Miastem Lublin, Fundacją Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie oraz Wydawnictwem Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”. Więcej informacji na stronie Lublin.eu

Ks. Emilian Kowcz (1884-1944) – proboszcz parafii Przemyślany koło Lwowa w czasie niemieckiej okupacji niósł pomoc Polakom, Ukraińcom i Żydom. W 1942 roku za działalność duszpasterską trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie nadal pełnił posługę wśród współwięźniów różnej wiary i narodowości, dodawał otuchy tym, którzy stracili nadzieję na przetrwanie. Swoją postawą dawał heroiczne świadectwo wiary, pokładając ufność w Bogu. Dał piękne świadectwo wiary zarówno w Boga, jak i w drugiego człowieka. Zmarł w obozie na Majdanku 25 marca 1944 roku. Beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2001 r. we Lwowie. W Lublinie w 2003 roku nazwę bł. ks. E. Kowcza nadano rondu na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej z ul. Jana Pawła II.