W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin zaświeci się dla dzieci

Lublin zaświeci się dla dzieci
17.11.202311:49

Listopad to miesiąc, kiedy uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Na całym świecie tego dnia podejmowane są wielorakie inicjatywy związane z prawami dzieci. Z tej okazji w najbliższy poniedziałek (20 listopada) iluminacje zmienią kolor na niebieski. Topola czarna tzw. Baobab, kasztanowce i fontanny będą podświetlone kolorowo od godz. 16.00. Dzień wcześniej zaś, 19 listopada (niedziela), na czerwono Plac Litewski zwieńczy „Kampanię 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży". Podświetlenie budynków użyteczności publicznej to symboliczny, ale przyciągający uwagę sposób promocji praw dziecka w przestrzeni miejskiej. Takie podświetlenie, mamy nadzieję, wywoła zrozumiałą ciekawość i zainteresowanie tym dniem i pozwoli na przeprowadzenie szerszej kampanii informacyjnej na temat zarówno Dnia Praw Dziecka jak i samej konwencji.

20 listopada obchodzony jest zarówno Międzynarodowy jak i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W tym dniu okolicznościowe iluminacje w Lublinie pojawią się z inicjatywy UNICEF. Data upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję o prawach dziecka. Polska ratyfikowała Konwencję 7 czerwca 1991 roku.