W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Międzynarodowa konferencja naukowa w ramach Centrum Europejskiego UMCS

Międzynarodowa konferencja naukowa w ramach Centrum Europejskiego UMCS
14.11.202313:46

W dniu 14 listopada odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej - perspektywy i wyzwania” na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS oraz posiedzenie Rady Programowej Centrum Europejskiego UMCS.

Podczas spotkania poruszono temat perspektyw rozwoju stosunków Ukrainy z Unią Europejską. Szczególną uwagę poświęcono omówieniu istniejących trendów współpracy, kwestii UE w deklaracjach i kluczowych programach politycznych w Ukrainie, jak również podsumowaniu zachodzących tam zmian systemowych. Podjęto także próbę wyjaśnienia wybranych wydarzeń i decyzji mających wpływ na kształt stosunków na linii UE - Ukraina.

W konferencji udział wzięli Oleh Kuts, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, zaś z ramienia Urzędu Miasta Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Lublina ds. Oświaty i Wychowania, Krzysztof Stanowski, Dyrektor oraz Roman Jaborkhel, Zastępca Dyrektora Biura-Centrum Współpracy Międzynarodowej. Uczestników powitał prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Rektor UMCS. Do Lublina na konferencję przyjechali: prof. Yves Petit i prof. Maria Fartunova-Michel z Uniwersytetu Lotaryńskiego w Nancy. Miasto Nancy reprezentował p. Antoine Le Solleuz, Zastępca Prezydenta miasta Nancy oraz Czesław Bartela, Konsul Honorowy RP w Nancy. W spotkaniu uczestniczyli, na żywo i online, przedstawiciele Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, Czerniowieckiego Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza w Czerniowcach oraz Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku.

Konferencja jest organizowana przez Centrum Europejskie UMCS, Wydział Prawa i Administracji UMCS, Uniwersyteckie Centrum Europejskie Nancy w ramach partnerstwa z Miastem Lublin.