W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Międzynarodowa trasa projektu „Terytoria choreografii” i spektakl o Poli Nireńskiej

Międzynarodowa trasa projektu „Terytoria choreografii” i spektakl o Poli Nireńskiej
11.10.201913:17

W ramach kontynuacji międzynarodowej trasy projektu „Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy” zapraszamy na najbliższe spektakle w ramach projektu realizowanego przez EEPAP - East European Performing Arts Platform i Lubelski Teatr Tańca (Centrum Kultury w Lublinie) we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie. 19 października spektakl "Druga natura", dzieło inspirowane życiem i tańcem Poli Nireńskiej będzie można zobaczyć w mieście Plovdiv w Bułgarii. Dotychczas sztukę wystawiono w: Dreźnie, Pradze, Warszawie, Kiszyniowie, Żylinie (Słowacja) i Bukareszcie.

Pola Nireńska (Nirensztajn; 1910-1992) - urodzona w Warszawie wybitna tancerka i choreografka żydowskiego pochodzenia, jednocześnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich tancerek na arenie międzynarodowej. Prywatnie była żoną Jana Karskiego. Jej najważniejsze dzieło - „Tetralogia Holocaustu” - poświęcone jest pamięci 74 zgładzonych członków jej rodziny.

"Terytoria Choreografii – Nowe Szlaki Awangardy" to zaplanowany na lata 2017-2021 wieloletni program prezentacji polskiego tańca współczesnego z udziałem najlepszych artystów, pedagogów, teoretyków tańca skupionych wokół Polskiej Platformy Tańca. Projekt jest częścią międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Druga Natura

Siniarska / Grzywnowicz

Punktem wyjścia dla projektu „Druga natura” jest życie i twórczość Poli Nireńskiej, która, mimo że całe życie była o krok przed nazistami, nigdy nie wymknęła się traumie Holokaustu.

Zagłada, która dla człowieka stała się doświadczeniem granicznym, również dla środowiska naturalnego okazała się wydarzeniem przełomowym. Tak jak podczas Holokaustu, tak i dzisiaj natura jest świadkiem i przedmiotem ludzkich destrukcyjnych aspiracji. Niszczenie środowiska to nasza współczesna zagłada. Ponad 70 lat po zbrodni hitlerowskiej widzimy na naszych oczach, jak rozwija się kryzys ekologiczny. Naukowcy twierdzą, że bez zmian naszej globalnej polityki za 70 lat większości z nas już tu nie będzie.

Nawiązując do doświadczeń biograficznych Poli Nireńskiej praca Siniarskiej i Grzywnowicz zwraca uwagę trwałość przemocowych praktyk wobec natury w przeszłości oraz współczesną eksploatację środowiska.

Pomysł: Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz

Instalacja: Karolina Grzywnowicz

Choreografia: Agata Siniarska, Katarzyna Wolińska

Pomoc dramaturgiczna: Mateusz Szymanówka

Konsultacje: Aleksandra Jach, Aleksandra Janus, Franziska Dieterich, Jacek Małczyński, Magdalena Zamorska, Michał Guzik, Weronika Kostyrko

Produkcja: Stowarzyszenie Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało”, Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz.

Koprodukcja: HELLERAU European Centre of the Arts, Dresden, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Produkcja powstała w ramach projektu „Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy”, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, East European Performing Arts Platform, Art Stations Foundation of Grażyna Kulczyk, Lubelskim Teatrem Tańca. Instalacja powstała we współpracy z Instytutem Pileckiego.

Premiera: 26 kwietnia 2019, HELLERAU European Centre of the Arts, Drezno

Czas trwania: 50 minut