W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Międzynarodowe spotkanie Rady Programowej Centrum Europejskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Międzynarodowe spotkanie Rady Programowej Centrum Europejskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
06.12.201911:18

W dniach 1 – 4 grudnia 2019 r. w sali posiedzeń Senatu na Wydziale Prawa i Administracji UMCS odbyło się seminarium i drugie spotkanie Rady Programowej Centrum Europejskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (CE UMCS). Rada Centrum podjęła m.in. decyzję dotyczącą przedłużenia mandatu Przewodniczącego i Zastępcy Rady Programowej. Poinformowano zgromadzonych o obecnej lokalizacji siedziby Centrum w budynkach UMCS przy ul. Tomasza Zana 11, przyjęto sprawozdanie z działalności za rok 2019 oraz zaprezentowano plany działania instytucji na przyszłość. Reprezentanci poszczególnych uczelni zgłosili swoje wnioski, min. dotyczące wspólnego wypracowania działań mających na celu unifikację programów studiów europejskich na uczelniach, które wchodzą w skład Centrum Europejskiego, przygotowania projektu szkół letnich/zimowych w ramach programu Erasmus+ oraz zacieśniania współpracy między Uniwersytetami. Ponadto zaproponowano, aby spotkania Rady Programowej Centrum Europejskiego UMCS odbywały się nie tylko w Lublinie, ale także w pozostałych miastach, w których mieszczą się uczelnie współtworzące Centrum.
Pan Krzysztof Stanowski, Dyrektor Biura – Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin zaprezentował dotychczasową już ponad trzydziestoletnią historię współpracy pomiędzy Lublinem i Nancy, a pani Joanna Szeląg – kierownik referatu ds. protokołu i wizyt oficjalnych przybliżyła ofertę staży studenckich w Nancy. W ramach wizyty w Lublinie przedstawiciele Rady spotkali się w Ratuszu z Prezydentem Krzysztofem Żukiem. Głównym tematem spotkania było rozszerzenie form współpracy.

Centrum Europejskie UMCS to ogólnouczelniana jednostka organizacyjna, która prowadzi działalność badawczą i dydaktyczną w zakresie problematyki integracji europejskiej w perspektywie interdyscyplinarnej. Powstanie Centrum było kontynuacją wieloletniej współpracy pomiędzy UMCS a Uniwersyteckim Centrum Europejskim w Nancy (Francja). Centrum zostało powołane w 2018 r. w wyniku porozumienia o współpracy a następnie listu intencyjnego pomiędzy Miastem Lublin i UMCS, Miastem Nancy i Uniwersytetem Lotaryńskim oraz trzema uniwersytetami ukraińskimi: Kijowskim Uniwersytetem Narodowym im. Tarasa Szewczenki, Czerniowieckim Uniwersytetem Narodowym im. Jurija Fedkowycza i Podkarpackim Uniwersytetem Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku.

W skład delegacji, która odwiedziła Lublin weszli:

Jean-Michel Berlemont, zastępca Mera Miasta Nancy

prof. Yves Petit, dyrektor, Uniwersyteckie Centrum Europejskie, Uniwersytet Lotaryński, Nancy

Czesław Bartela, Konsul Honorowy RP, Nancy

Tamara Marusyk, Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fed’kowycza, Czerniowce

Pani Valentyna Yakubiv, Podkarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka, Iwano-Frankiwsk

Serhiu Makovskyi, Instytut Stosunków Międzynarodowych, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki, Kijów

Olga Suchyk, Wydział Prawa, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki, Kijów

Yuriy Makar i Tadey Yatseniuk z UN im. Jurija Fed’kovycza, Czerniowce