W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Młodzież w sztuce Street Art dla Niepodległej

Młodzież w sztuce Street Art dla Niepodległej
31.08.202314:53

W dniu 29 sierpnia 2023 r. na Placu po Farze w Lublinie odbyło się wydarzenie performens Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra”.

Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra” powstało w roku 2004 r., z inicjatywy Polaków zamieszkujących Naddniestrze. Obecnie siedzibą Towarzystwa jest Centrum Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Tyraspolu, która realizuje liczne programy, takie jak: dokarmianie dzieci, świetlica resocjalizacyjna, nauczanie języka polskiego i angielskiego, badania lekarskie, zajęcia kulturalne i artystyczne.

Performens, który odbył się w Lublinie, rozpoczął się od dokonania aktu twórczego Street Art pana Jerzego Jankowskiego – opiekuna grupy, pedagoga, artysty rzeźbiarza - dedykowany pamięci pana Romualda Lipki.

Pani Natalia Siniawska prezes stowarzyszenia Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Tyraspolu oraz pan Marek Pantuła honorowy członek Towarzystwa opowiedzieli o życiu Polaków w Naddniestrzu oraz działalności Towarzystwa.

Igor Galatnow z młodzieżą z Diaspory polskiej w Naddniestrzu, zaśpiewali a cappella oraz przy akompaniamencie gitary kilka piosenek polskich oraz rumuńskich.

Lublin jest jednym w wielu Miast polskich, w którym Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra” realizuje projekt finansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego: "Młodzież w sztuce Street Art dla Niepodległej".