W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Narasta czwarta fala pandemii Covid-19

Narasta czwarta fala pandemii Covid-19
28.10.202114:15

Dynamika wzrostu zakażeń wirusem Covid-19 w ostatnim czasie utrzymuje się na wysokim, alarmującym poziomie. Przedstawiamy statystyki oraz przypominamy o panujących ograniczeniach oraz możliwości zaszczepienia.

W ostatnim czasie w Polsce najszybszy przyrost odnotowuje się w województwie lubelskim, a miasto Lublin znajduje się w czołówce powiatów pod względem zakażeń w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Wysoka dynamika powodowana jest m.in. niskim wskaźnikiem wyszczepienia mieszkańców. W województwie to około 44%, natomiast w Lublinie około 54%. W związku z tym zachęcamy do zapisywania się na szczepienie, które ratuje zdrowie i życie oraz chroni przed ciężkim przebyciem choroby.


Na szczepienie można się zapisać:

  • dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989,
  • dzwoniąc do wybranego punktu szczepień,
  • wysyłając SMS na numer: 664 908 556 o treści: SzczepimySie,
  • zapisując się poprzez e-rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl.

Jednocześnie przypominamy o obowiązujących obostrzeniach, których przestrzeganie pozwoli zahamować nam rozprzestrzenianie się koronawirusa. Należy pamiętać w szczególności o:

  • obowiązku zasłaniania ust i nosa w zamkniętej przestrzeni,
  • obowiązku utrzymania co najmniej 1.5 metrowej odległości między pieszymi,
  • zastosowania się do zasad ścisłego reżimu sanitarnego w miejscach związanych z kulturą i rozrywką (muzea i galerie sztuki, kina, teatry, itp.)
  • obowiązku zastosowania się do 10 dniowej kwarantanny dla osób niezaszczepionych przekraczających granicę państwową RP.

Więcej informacji na temat obecnie obowiązujących zasad można uzyskać na stronie rządu RP.