W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody 452. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej

Obchody 452. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej
02.07.202110:13

W tym roku przypada 452. rocznica podpisania Unii Polsko-Litewskiej. Z inicjatywy lubelskich towarzystw kresowych w 2015 r. Rada Miasta Lublin ustanowiła 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej. Jak podkreślił w dniu wczorajszym Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta Lublin, jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kraju, prekursorka dzisiejszej Unii Europejskiej.

1 lipca 2021 roku na pl. Litewskim odbyły się oficjalne uroczystości dla uczczenia jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta. Rozpoczęły się od połączenia z Wilnem za pośrednictwem wirtualnych drzwi międzynarodowego projektu pod nazwą "Portal". Następnie złożono kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie.

Unia Polsko - Litewska połączyła wiele narodów: Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców. To wspólne dziedzictwo, o którym trzeba pamiętać kiedy myślimy o przyszłości – podkreślił Krzysztof Stanowski, dyrektor Biura-Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin.

W godzinach popołudniowych odbył się spacer z przewodnikiem po miejscach związanych z wydarzeniami sprzed 452 lat jak również uroczysta msza i koncert zespołu Alta.

Organizatorem obchodów było Miasto Lublin. Współorganizatorami wydarzeń zaś:

  • III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie,
  • Fundacja „Via Jagiellonica”,
  • Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie,
  • Muzeum Narodowe w Lublinie,
  • Oddział Miejski PTTK im. A. Janowskiego w Lublinie,
  • lubelskie organizacje pozarządowe.

O wirtualnym spotkaniu Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej z Wilnem pisaliśmy w czerwcu 2021 roku.