W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody Dnia Niepodległości Białorusi

Obchody Dnia Niepodległości Białorusi
25.03.202413:01

Dzień Wolności (biał. Дзень Волі), obchodzony 25 marca przez społeczeństwo białoruskie, a zwłaszcza środowiska niezależnej opozycji demokratycznej, upamiętnia powstanie niepodległego państwa - Białoruskiej Republiki Ludowej. Dzień ten, mimo że nie należy do oficjalnego kalendarza świąt państwowych, stanowi dla białoruskiego społeczeństwa ważny symbol walki o wolność i demokrację. W wyrazie naszej solidarności z obywatelami Białorusi przebywającym w Lublinie i w Polsce, jak i Polakami zamieszkałymi na Białorusi, w dniu 25 marca na znak solidarności zostaną podświetlone obiekty na Placu Litewskim w historycznych barwach narodowych naszego wschodniego sąsiada. Tym symbolicznym gestem wyrazimy wsparcie białoruskiemu społeczeństwu w dalszej walce o podstawowe swobody obywatelskie.

Biało-czerwono-biała flaga to barwy Białoruskiej Republiki Ludowej z lat 1918-19. Pierwszego niepodległego białoruskiego państwa. W czasach Białoruskiej Socjalistycznej Republiki biało-czerwono-białej flagi i herbu Pogoń używała opozycja – związana przede wszystkim z Białoruskim Frontem Narodowym.
19 września 1991 roku Rada Najwyższa Białorusi przyjęła ustawę o fladze państwowej Białorusi, następnego dnia biało-czerwono-biała flaga została wywieszona na budynku parlamentu i przez cztery lata była oficjalnie uznaną flagą kraju. Dziś flaga jest używana przez białoruską opozycję demokratyczną w kraju i na świecie.