W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Orkiestra Świętego Mikołaja na ceremonii wręczenia Nagrody Europy dla Iwano-Frankiwska!

Orkiestra Świętego Mikołaja na ceremonii wręczenia Nagrody Europy dla Iwano-Frankiwska!
26.09.201814:35

Orkiestra Świętego Mikołaja wystąpi 28 września o godzinie 16:00 na Rynku. W koncercie wezmą również udział inne zespoły zaproszone z miast partnerskich. Wydarzenie towarzyszy ceremonii wręczenia Nagrody Europy dla Iwano-Frankiwska. Nagroda przyznawana jest corocznie przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy miastu, które jest najbardziej aktywne w promowaniu ideałów europejskich. Lublin otrzymał to prestiżowe wyróżnienie w 2017 roku.

Na repertuar kapeli składają się ludowe „piosenki z tekstem", w którym można doszukać się wielu odniesień do współczesności. Czasem zespół znajduje gotową piosenkę, czasem łączy kilka wariantów. Podobnie powstaje muzyka o bardzo rozbudowanej strukturze. Jest to muzyka wielopłaszczyznowa - często poszczególni muzycy snują opowieści jednocześnie i wchodzą w zaskakujące interakcje muzyczne. Frazy nawiązują do muzyki tradycyjnej z różnych stron świata, jak i do muzyki współczesnej. Utwory tworzą często kolaż zlepiony z tematów piosenek, oparty na transowych, unisonowych riffach. Czasem zaś wątki instrumentalne rozbiegają się w różnych kierunkach i w bardzo samodzielny sposób wypełniają ramy aranżacji. W swoich aranżacjach grupa stosuje instrumenty współczesne, perkusję, gitary oraz nietypowe instrumenty strunowe - cymbały, smyczkowe - skandynawską nyckelharpę oraz całą gamę tradycyjnych instrumentów dętych i perkusyjnych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu. Orkiestra jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańską muzyką tradycyjną, przede wszystkim polską, łemkowską i huculską. Nazwa zespołu nawiązuje do postaci świętego Mikołaja z ikony w opuszczonej cerkwi. Na pierwszy repertuar kapeli złożyły się przede wszystkim wielogłosowe pieśni ludowe z Łemkowszczyzny „ograne” podczas wędrówek po Beskidzie Niskim i znalezione w źródłach pisanych. Został on zarejestrowany na kilku albumach: „Muzyce gór”, „Krainie Bojnów” i „Lemagination”. Muzykom zawsze bliska była Huculszczyzna. Mikołaje przez wiele lat współpracowali z Romanem Kumłykiem, który był ich mistrzem i przewodnikiem po folklorze spod Czarnohory. W 2006 roku ukazała się wspólna płyta Orkiestry św. Mikołaja i Kapeli Czeremosz "Huculskie Muzyki". Tym inspiracjom Mikołaje pozostali wierni do dziś.

Nagrania grupy można obejrzeć na serwisie YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=4vXla-XV9FE.


Skład grupy:

Anna Kołodziej - skrzypce, nyckelharpa, mazanki, śpiew

Jacek Warszawa - perkusja

Zbyszek Kowalczyk - gitara basowa, śpiew

Bogdan Bracha - skrzypce, śpiew

Marcin Skrzypek - gitara, mandolina, koboz, cymbały, bębenki, śpiew

 

Zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin.