W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie portalu łączącego mieszkańców Lublina i Wilna

Otwarcie portalu łączącego mieszkańców Lublina i Wilna
24.05.202114:58

Miasto Lublin we współpracy z Urzędem Miasta Wilna i litewską Fundacją Benediktas Gylys oraz Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” realizują międzynarodowy projekt pod nazwą "Portal". Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w wydarzeniu inauguracyjnym, które będzie miało miejsce 26 maja 2021 r. o godz. 18.00 na Placu Litewskim.
Głównym elementem inicjatywy jest betonowy obiekt, przypominający wirtualne drzwi, który umieszczony jest na Placu Litewskim i zostanie w przestrzeni miejskiej do sierpnia. Instalacja poprzez kamery i duży okrągły ekran przekazywać będzie za pośrednictwem łącza internetowego obraz między Lublinem i Wilnem. Portal, jak wskazuje sama nazwa, będzie swoistą przepustką do podróży w czasie, do miasta przyszłości. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii poprzez wizualny most mieszkańcy obydwu miast będą mogli doświadczyć wyjątkowego uczucia, zwanego "overview effect" - doznania, którego do tej pory mogli zaznać tylko astronauci przy pierwszym spojrzeniu na Ziemię z kosmosu, powodującego radykalną zmianę w samoświadomości i wyzwalającego poczucie wspólnoty.
Projekt, który integruje i wzbudza świadomość jedności, pozwoli nam na wzajemną obserwację oraz nawiązanie kontaktu w czasie rzeczywistym. Spowoduje on zjednoczenie się miast, zachęci do poznania nowych ludzi i kultur, a także będzie miejscem na dialog, przez co staniemy się sobie bliżsi. Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie platformy komunikacji dla przechodniów, ale również dla instytucji i organizacji. Portal daje możliwość pokazania w stolicy Litwy lubelskich projektów oraz interaktywnych działań po obydwu stronach.
Zachęcamy do współpracy i podejmowania inicjatyw, a także zaangażowania się w realizację działań prowadzących do połączenia środowisk w Polsce i na Litwie.