W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Płomień Braterstwa– Полум'я Братерства”

„Płomień Braterstwa– Полум'я Братерства”
10.08.202013:08

Akcja „Płomień Braterstwa” to wspólna inicjatywa polskich i ukraińskich harcerzy. 14 sierpnia o godz. 18.00, w przeddzień stuletniej rocznicy Bitwy Warszawskiej, uczestnicy akcji spotkają się na kilkudziesięciu cmentarzach w Polsce, aby uczcić pamięć ukraińskich żołnierzy – bohaterów Polski w walce o wolność. Zapalą razem Płomień Braterstwa – w Lublinie ogień zapłonie na Cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej.

Celem akcji jest uczczenie pamięci zapomnianych bohaterów. Wspólne spotkanie Polaków i Ukraińców jest także okazją do dialogu i odkrywania tych kart historii, które mogą być inspiracją dla relacji dwóch narodów. W Polsce „Płomień Braterstwa” zapłonie m.in. w Lublinie, Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Krakowie. Tegoroczna akcja odbędzie się również na terenie Ukrainy. Tamtejsi harcerze w tym samym czasie co w Polsce zapalą znicze na mogiłach polskich żołnierzy.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.