W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Poezja śpiewana oczami młodych ludzi

Poezja śpiewana oczami młodych ludzi
20.11.202310:36

W dniach 15 - 17 listopada br. odbyła się 13. już edycja Jesiennego Konkursu Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji” organizowanego przez Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. W bieżącym roku z uwagi na to, że Lublin uzyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 i był współorganizatorem Konkursu, wzięli w nim udział nie tylko uczniowie polscy, ale też goście zagraniczni. Reprezentowane były miasta: Chmielnicki, Iwano-Frankiwsk, Krzywy Róg, Lwów i Łuck. Warto dodać, że z tychże miast pojawiły się młodzi śpiewacy z instytucji kultury, szkół muzycznych i towarzystw śpiewaczych.

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych:

  • uczniowie szkół podstawowych (12-14 lat),
  • uczniowie szkół ponadpodstawowych (15-19 lat).

Przesłuchania uczestników miały miejsce w dniu 15 listopada br. w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego, a koncert galowy laureatów 17 listopada br. w Teatrze Starym.

Konkurs jest cykliczną imprezą otwartą adresowaną do uczniów szóstych, siódmych i ósmych klas szkół podstawowych, uczniów szkół ponadpodstawowych, młodzieży z placówek oświatowych oraz uczniów szkół miast partnerskich Lublina. Ma na celu wspieranie utalentowanych osób, umożliwienie prezentacji ich umiejętności, a także popularyzację twórczości poetów związanych z Lublinem. Nagrodami głównymi w Konkursie są Złote, Srebrne i Brązowe Nuty Poezji oraz Dzwoneczek Czechowicza za najlepsze wykonanie utworu poety związanego z Lublinem.