W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Polacy w Brześciu w żałobie, 19.04.2010

Polacy w Brześciu w żałobie, 19.04.2010
19.04.201010:48

Totalny paraliż miejscowej Polonii na sobotnią wieść o porannej tragedii w Smoleńsku, w której zginął Prezydent RP z Małżonką, ostatni Prezydent RP na Obczyźnie Ryszard Kaczorowski, funkcjonariusze ochrony prezydenta i rządu, parlamentarzyści, członkowie rządu, dowódcy wszystkich formacji wojska, prezes Banku Narodowego, wicemarszałkowie sejmu i senatu zamienił się w niedzielę na działania żałobne na uczczenie pamięci zaginionych.

W trzech świątyniach katolickich przygranicznego Brześcia odbyły się uroczyste msze święte w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W parafii pw NMP w Brześciu przemawiał Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu Jarosław Książek. Wierni nie mogli powstrzymać się od łez, odbierając tą tragedię jako osobistą. „Nie mogę rozmawiać.... Straszliwa nowina. Płaczę....”, „W tak krótkim czasie, tak wielka strata.”

Księża przypomnieli uczestnikom Eucharystii, że hołd ofiarom można oddać składając swoje kondolencje w księdze Pamięci w Konsulacie.

Aktywiści Związku Polaków w Brześciu rozdali parafianom biało czerwone opaski żałobne, umieścili na drzwiach kościołów fotografie Prezydenta RP z Małżonką z żałobną opaską i krótkim komunikatem o katastrofie. W piątek ZPB w Brześciu o godzinie 16 organizuje Apel ku czci zaginionych w katastrofie pod Smoleńskiem z odczytaniem nazwisk na dziedzińcu KG RP w Brześciu.

Drzwi Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu nie zamykają się w ciągu całego dnia. Każdy chętny może złożyć swoje kondolencje, wyrazić słowa współczucia w specjalnej księdze Pamięci. Zrobić to można w okresie do 16 kwietnia od 11 do 14 godziny. Spisanych zostało dwie księgi. Najczęściej piszą: „Ubolewamy razem z Polską...”

Spontanicznie do Konsulatu w Brześciu przybywają i przybywają ludzie, żeby uczcić ofiary katastrofy poprzez zapalenie znicza i złożenie kwiatów przed budynkiem. Mówią, że ta nowa ofiara katyńska jest tak olbrzyma, tak niezrozumiała, że jeszcze w pełni nie dociera do świadomości... Pytają siebie, Pana Boga, czy do tego musiało dojść?

Natomiast, oficjalna Białoruś nie tylko pozostaje jednym z państw-sąsiadów RP, które nie ogłosiło żałoby narodowej, a nawet nie zmieniła program rozrywkowy telewizyjny. Także cenzura nie przepuściła do eteru film „Katyń” A. Wajdy, demonstrowany 11 kwietnia na kanale RTR rosyjskiej TW, zamieniając ten film programem rozrywkowym. Tylko po licznych zwrotach obywateli zostanie w piątek o 24 godzinie wyemitowany film „Katyń” przez TW Białorusi.

Mam zawstydzenie za taką postawę władzy RB wobec tragedii Narodu Polskiego i wobec nas, obywateli Białorusi!

Jesteśmy w głębokim smutku...

Hanna Paniszewa

Brześć