W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Ponadnarodowa współpraca
16.06.202011:20

W dniu 15 czerwca 2020 roku odbyło się spotkanie Prezydenta Lublina, Pana Krzysztofa Żuka z Oficerem prasowym LITPOLUKRBRIG – Panią Kapitan, Oleną Slobodianiuk oraz z Panem Dariuszem Materniakiem, Redaktorem Naczelnym polsko-ukraińskiego portalu. Portal polukr.net jest portalem internetowym o charakterze analityczno-informacyjnym prowadzonym przez Fundację Centrum Badań Polska-Ukraina. Spotkanie dotyczyło funkcjonowania Litewsko – Polsko – Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego i roli jaką odgrywa w życiu mieszkańców Lublina i samego miasta. Dodatkowym powodem spotkania z Panem Prezydentem były prace Redaktora Naczelnego portalu pol-ukr.net, Pana Dariusza Materniaka nad książką dotyczącą współpracy trzech państw w projekcie LITPOLUKRBRIG.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG jest wielonarodową jednostką, składającą się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. 14 czerwca 2007 roku, w trakcie spotkania Ministrów Obrony Litwy, Polski i Ukrainy, zdecydowano o utworzeniu wielonarodowej Litewsko-Polsko-Ukraińskiej jednostki utrzymania pokoju - batalionu LITPOLUKRBAT. Na jesieni 2008 roku proponowany rodzaj jednostki określono jako brygada. List intencyjny ws. utworzenia brygady datowany jest na 16 listopada 2009 roku. Umowa w tej sprawie została podpisana przez ministrów obrony narodowej trzech państw 19 września 2014 roku. Pełną gotowość operacyjną wielonarodowa brygada osiągnęła dwa lata później. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie. Bataliony LITPOLUKRBRIG pozostają w gotowości w swoich krajach i na wypadek, gdy zostanie podjęta decyzja o aktywacji Brygady lub jakiejś jej jednostki.