W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Problemy migracji - konferencja

Problemy migracji - konferencja
05.03.200812:40

Caritas Polska wspólnie z Towarzystwem Naukowym Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej organizują w Lublinie 12 marca konferencję "Problemy migracji. Integracja cudzoziemców w aspekcie historycznym, kulturowym, społecznym i psychologicznym". Prezydent Lublina objął przedsięwzięcie honorowym patronatem.

Spotkanie będzie okazją do poinformowania o problematyce migracji, a także o powstaniu laboratorium badań nad integracją społeczną cudzoziemców. Placówka została powołana 15 stycznia decyzją Zarządu Towarzystwa Naukowego Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej.

Celem Laboratorium jest stworzenie pola współpracy dla praktyków i naukowców oraz wymiany doświadczeń z zakresu integracji społeczno-kulturowej cudzoziemców. Do działań zaproszono placówki badawcze, instytucje państwowe i samorządowe oraz organizacje pozarządowe. Współpraca ma charakter międzynarodowy. Prowadzona będzie szeroka akcja edukacyjna. Wypracowywane rozwiązania mają przyczynić się do pogłębienia procesu integracji społecznej cudzoziemców. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

Konferencja wpisuje się we wspólną inicjatywę Rady Europy i Komisji Europejskiej w ramach obchodów Roku Dialogu Międzykulturowego. Lublin został jednym z 11 miast partnerów w projekcie "Miasta Międzykulturowe".

Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Uchodźczego. Słowo wstępne na temat znaczenia wielokulturowości dla tożsamości Lublina wygłosi Dariusz Jachimowicz, dyrektor Wydziału Kultury UM Lublin.
Konferencja odbędzie się w Instytucie Europy Środkowo-Wschodniej. Uczestnictwo w przedsięwzięciu możliwe jednynie za okazaniem zaproszenia.

Organizatorzy: Caritas Polska, Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas, Towarzystwo Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej.