W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Projekt „Europa regionów – jedność przez różnorodność”

Projekt „Europa regionów – jedność przez różnorodność”
07.08.200810:39

„Europa regionów – jedność przez różnorodność”
Town Twinning „Europa dla Obywateli”

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego w dniach 14 - 18 sierpnia br., będziemy gościć grupy artystyczne z trzech miast partnerskich Lublina w ramach projektu Town Twinning „Europa dla Obywateli”, przygotowanego przez Referat ds. Współpracy Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Miasta. Informacja o otrzymaniu wsparcia finansowego Komisji Europejskiej została oficjalnie potwierdzona w dniu 1 sierpnia br.

W projekcie uczestniczyć będą następujące miasta:
  • Pernik (Bułgaria),
  • Poniewież (Litwa),
  • Debreczyn (Węgry).
Nazwa projektu - „Europa regionów – jedność przez różnorodność”.
Kwota wsparcia finansowego – około 16 000 PLN pozwoli na częściowe pokrycie kosztów podróży oraz organizację pobytu uczestników projektu w Lublinie.
Program projektu zakłada występy artystyczne podczas Jarmarku Jagiellońskiego na scenach oficjalnych oraz w różnych punktach centrum miasta. Ponadto zwiedzanie miasta, pracę warsztatową mającą na celu wzajemne poznanie się.

Pernik, Bułgaria
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA
“GRAOWSKA MŁODOŚĆ”


Zespół został utworzony w 1959 roku. Uczestniczył wielokrotnie w konkursach i festiwalach krajowych. Nagrodzony złotymi i srebrnymi medalami podczas Krajowych Przeglądów Sztuki Amatorskiej oraz zagranicznych konkursów i festiwali. Koncertował we Włoszech, Francji, Węgrzech, Belgii, Niemczech, Polsce, Jugosławii, Rosji, Grecji, Macedonii, Serbii i Czarnogórze, Turcji, Kanadzie. W Portugalii został wyróżniony i otrzymał Dyplom Honorowy i złoty medal.
Program zespołu jest różnorodny, zawiera pieśni i tańce z różnych regionów, jednak podstawową część programu stanowią zabawne chora i pieśni z regionu szopskiego.
Wyjątkowa rozmaitość bułgarskich rytmów folklorystycznych, wspaniałe i pasjonujące wykonanie, malownicze stroje, bogaty rejestr swoistch głosów tworzą jego atrakcyjny wygląd.
Przy Zespole została założona w 1995 roku dziecięco-młodzieżowa grupa ludowych pieśni i tańców z choreografem – Todorem Todorowem, która liczy ponad 80 osób. W 1996 r. zespół otrzymał drugą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym “Podmoskiewskie wieczory” w mieście Elektrostal w Rosji. W 1999 r. został laureatem pierwszej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcym w mieście Iskenderun w Turcji.
Kierownikiem artystycznym Zespołu “Graowska młodość” jest Kirił Metodiew, choreografem Todor Todorow.

Poniewież, Litwa
Grupa Folkowa SIERČIKAI


W skład grupy wchodzą artyści w wieku szkolnym. Zespół gra muzykę archaiczną polifoniczną z Północno – Wschodniej Litwy. W większości grupę tworzą uczniowie gimnazjów z Poniewieża. Wykonują przede wszystkim muzykę folkową; biorą udział w festiwalach muzyki folkowo–jazzowej, jazzowej, folkowo-rockowej, a także muzyki współczesnej.

Debreczyn, Węgry
Debreceni Nepi Együttes (Debreczyński Zespół Ludowy)


Zespół został utworzony w roku 1950 w celu zgromadzenia i zaprezentowania tradycji ludowych regionu Hajdu-Bihar, tradycyjnych tańców i pieśni ludowych Wielkiej Równiny .
Obecnie repertuar zespołu zawiera wszystkie rodzaje tańców węgierskich. Grupa zdobyła kilka wyjątkowych nagród i zaprezentowała kulturę ludową narodu węgierskiego i tradycji Hajdusag', od Paryża do Pekinu, występując na 3 kontynentach. Zespół dziecięcy obejmuje 3 grupy wiekowe: 5-8 lat, 8-12 lat, 12-16 lat i stanowi stałe źródło nowych tancerzy dla zespołu tanecznego.
Debreceni Ne'pi Együttes został utworzony przez dr. Andrasa Beresa, etnografa i choreografa, który był kierownikiem zespołu do 1993 roku. Obecnie kierownikami artystycznymi są: Beata Hercz i Vilmos Hercz, Young Masters of Folk Art (Młodzi Mistrzowie Sztuki Ludowej), natomiast grupy taneczne prowadzą: Anita Toth i Zsolt Lakatos.