W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rada Miasta Lublin solidarnie z represjonowanymi Polakami na Białorusi

Rada Miasta Lublin solidarnie z represjonowanymi Polakami na Białorusi
07.05.202115:12

9 sierpnia br. na Białorusi miały miejsce wybory prezydenckie, których wynik — zwycięstwo Alaksandra Łukaszenki z wynikiem 80,1% głosów — został przez większość społeczeństwa uznany za sfałszowany. Doprowadziło to do protestów. Lublin nie pozostał obojętny na los Białorusinów.

Miasto Lublin — jako miasto partnerskie Witebska i Brześcia — podjęło działania wyrażające solidarność z represjonowanymi na Białorusi. Przejawem tego są między innymi wystawy „Białoruś. Droga do wolności”, oraz „Białoruś 2020. Trauma i śmiech” dokumentujące aktualne wydarzenia na Białorusi i pokazujące społeczności międzynarodowej, walkę Białorusinów o wolne wybory, demokrację i niepodległe państwo.

Oficjalne oficjalne stanowiska Rady Miasta Lublin są wyrazem poparcia lubelskich radnych dla dążeń Białorusinów. W pierwszym Stanowisku nr 18/XXI/2020 z dnia 3 września, Radni sprzeciwili się łamaniu praw człowieka i obywatela poprzez rozwiązania siłowe, oraz wyrazili poparcie dla wolności poglądów pokojowo manifestujących. To zapoczątkowało kolejne kroki podejmowane nie tylko lokalnie.

W sierpniu Lublin był jednym z inicjatorów apelu podpisanego wspólnie przez 11 prezydentów miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, w którym wyrażono poparcie dla suwerenności i samostanowienia Białorusinów. Zaapelowano o rozpoczęcie dialogu, który jest odpowiedzią na rozwiązania siłowe. Stanowisko podkreślało wagę współpracy międzynarodowej realizowanej w ramach umów partnerskich (Lublin ma 2 miasta partnerskie, Witebsk i Brześć na Białorusi). Apel był cytowany przez media zagraniczne, co dobitnie podkreślało jego przekaz.

Drugie w kolejności, Stanowisko Rady Miasta Lublin 21/XXVIII/2021, z dnia 29 kwietnia 2021 r., wyrażało sprzeciw wobec działań wymierzonych przeciwko obywatelom narodowości polskiej, w tym Związkowi Polaków na Białorusi. W stanowisku zaapelowano o respektowanie postanowień międzynarodowych, swobód obywatelskich i praw człowieka. Wyrażono poparcie dla bezpodstawnie szykanowanych, m.in.: dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta oraz innych aresztowanych. Stanowisko wprost mówiło o poszanowaniu praw mniejszości narodowych, w tym polskiej.

Inne inicjatywy podejmowane przez Lublin dla Białorusi to akcja #LightForBelarus, kiedy to 25 obiektów w mieście manifestowało poparcie, podświetlając elewację budynków w biało-czerwono-białych barwach, lub eksponując białoruską flagę. Takie barwy to symbol białoruskiej państwowości oraz walki z reżimem Alaksandra Łukaszenki. W #LightForBelarus włączyły się: Teatr Stary; Centrum Kultury; Centrum Spotkania Kultur; Dom Kultury „Bronowice”; Arena Lublin, i inni.

Na uwagę zasługują także „Art Rezydencje — Białoruś”. To zapoczątkowana z inicjatywy fundacji Open Culture we współpracy z Miastem Lublin i Centrum Kultury w Lublinie inicjatywa umożliwiająca pobyty rekonwalescencyjne w instytucjach kultury w całej Polsce dla represjonowanych białoruskich ludzi kultury. Wsparcie polega na nieodpłatnym oferowaniu noclegów, darmowych wejściówek na imprezy kulturalne, oferowaniu zaplecza na działania artystyczne, czy wreszcie finansowaniu pobytu.

Ze stanowiskami Rady Miasta Lublin, można zapoznać się poniżej.

Pliki do pobrania

  • stanowisko_nr_21_xxviii_2021.pdf
    Stanowisko nr 21/XXVIII/2021 Rady Miasta Lublin z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi 252.60 KB
  • stanowisko_nr_18_xxi_2020.pdf
    Stanowisko nr 18/XXI/2020 Rady Miasta Lublin z dnia 3 września 2020 r. w sprawie wyrażenia solidarności z obywatelami Białorusi 252.57 KB