W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Raport Refugees International o pomocy dla Ukrainy w Lublinie

Raport Refugees International o pomocy dla Ukrainy w Lublinie
25.03.202212:10

O Lublinie i Lubelskim Społecznym Komitecie Pomocy Ukrainie napisano w raporcie Refugees International „Kryzys w Ukrainie: wymagania humanitarne i imperatywy praw człowieka."

Refugees International powstał w 1979 roku jako ruch obywatelski, mający na celu ochronę ludzi uciekających z Wietnamu, Kambodży i Laosu. Od tego czasu rozwinął się w globalną organizację, która stała się rzeczniczką i wiodącym głosem na rzecz praw przesiedleńców na całym świecie.
Refugees International koncentruje się na ważnych kwestiach dotyczących uchodźców, przesiedleń i praw człowieka, które wymagają pilnej uwagi i działania. Przedstawiciele organizacji są tam, gdzie mają miejsce najpoważniejsze kryzysy, związane z przesiedleniami na świecie, aby z pierwszej ręki zbadać wyzwania, z jakimi borykają się przesiedleńcy, stworzyć rozwiązania polityczne i zażądać działań.
Rekomendacje ekspertów Refugees International, są wysoko cenione przez wysokich rangą urzędników administracji i Kongresu USA, Organizacji Narodów Zjednoczonych i rządów na całym świecie — tych samych ludzi, których decyzje mogą przynieść uchodźcom natychmiastową pomoc i rozwiązania ratujące życie.

Doceniono zaangażowanie miasta pisząc w raporcie:  

Miasto Lublin wyróżnia się jako miejsce, w którym władze miejskie z zaangażowaniem podjęły spójną, skoordynowaną reakcję dotyczącą pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. 24 lutego 2022 r. lokalne organizacje pozarządowe wraz z miastem Lublin powołały Lubelski Komitet Społeczny Pomocy Ukrainie. Komitet prowadzi całodobową infolinię i centrum pomocy, aby zapewnić przybywającym uchodźcom informacje i usługi, w tym: zakwaterowanie, wyżywienie, pomoc prawną, psychologiczną i medyczną. Zaangażowane są także tysiące wolontariuszy, w tym Ukraińcy mieszkańcy Lublina.

W środę 30 marca miało miejsce ogólnoświatowe webinarium, podczas którego zaprezentowano wyniki raportu. Uczestniczyli w nim miedzy innymi przedstawiciele  miasta Lublin: Krzysztof Stanowski - Dyrektor Biura VCentrum Wspołpracy Międzynarodowej UM, Karolina Wierzbińska członkini Stowarzyszenia Homo Faber działająca w ramach Lubelskiego Komitetu Społecznego Pomocy Ukrainie oraz Wojciech Wilk Prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM).