W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Relacja z debaty „Między nami sąsiadami” z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej

Relacja z debaty „Między nami sąsiadami” z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej
29.05.202412:39

W dniu 22 maja 2024 roku odbyła się debata pt. „Między nami sąsiadami” z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W imieniu Lublina głos zabierał Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta a wzięli w niej także udział:
Marek Prawda, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Étienne de Poncis, Ambasador Francji w Polsce, Viktor Elbling, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Volodymyr Gulyk, p.o. Konsula Generalnego Ukrainy w Polsce. Moderatorką rozmowy była Dyrektor Centrum Europejskiego dr hab. Sylwia Kucharuk, prof. UMCS. Uczestniczyli w niej również studenci prawa międzynarodowego i prawa Unii Europejskiej w ramach podwójnego dyplomowania UMCS i Uniwersytetu Lotaryńskiego.Debata była wielowątkowym forum refleksji nad rolą Polski w Unii Europejskiej, analizą stosunków międzynarodowych oraz dyskusją na temat przyszłości i wyzwań stojących przed Wspólnotą europejską.

Podczas spotkania uczestnicy zastanawiali się nad wpływem, jaki dwie dekady członkostwa w Unii miały na rozwój Polski, zarówno gospodarczy, jak i społeczny i jak wstąpienie naszego kraju do UE w 2004 roku miało wpływ na inne kraje członkowskie. Uczestnicy debaty podkreślali, jak wiele korzyści przyniosło rozszerzenie Wspólnoty dla Polski, w tym dla Lublina, jak i dla Francji oraz Niemiec. Poruszono także kwestie sąsiedzkich relacji, w tym znaczenie Trójkąta Weimarskiego, zbliżającą się prezydencję Polski w Radzie UE oraz możliwość przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

W obliczu wojny na Ukrainie, uczestnicy debaty zastanawiali się nad rolą Unii Europejskiej w promowaniu pokoju i bezpieczeństwa w regionie. Dyskutowano o strategiach wsparcia Ukrainy, zarówno poprzez pomoc humanitarną oraz o długofalowych działaniach mających na celu odbudowę kraju po zakończeniu konfliktu.

Ważnym punktem dyskusji była również zbliżająca się prezydencja Polski w Radzie UE. Omawiano priorytety, jakie Polska powinna wyznaczyć na ten okres, oraz jak najlepiej wykorzystać tę okazję do promowania kluczowych dla kraju i całej Unii inicjatyw. Rozważano, w jaki sposób Polska może wpłynąć na kształtowanie polityki unijnej, zwłaszcza w kontekście aktualnych wyzwań geopolitycznych i gospodarczych.

Wydarzenie zorganizowało Centrum Europejskie UMCS we współpracy z Urzędem Miasta Lublin, Konsulatem Honorowym RP w Nancy oraz Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Lublinie.