W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rocznica tragicznych wydarzeń w Ukrainie

Rocznica tragicznych wydarzeń w Ukrainie
24.11.202011:01

W latach 1932–1933 w Ukrainie miała miejsce sztucznie wywołana przez komunistyczne władze ZSRR klęska głodu. Jej przyczyną były restrykcje mające na celu doprowadzenie do kolektywizacji rolnictwa. Konfiskata płodów rolnych, bez pozostawienia rezerw nawet na zasiewy, spowodowała śmierć prawie 4 milionów Ukraińców.

Jako Polacy pamiętamy o tamtych wydarzeniach. Wyrazem naszej solidarności z narodem ukraińskim jest uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 marca 2006, uznająca Wielki Głód za akt ludobójstwa, oddająca hołd jego ofiarom i upamiętniająca tę zbrodnię.

Jednocześnie, w celu jak najszerszego uhonorowania pamięci ofiar głodu w Ukrainie, wśród których byli również i Polacy, zachęcamy do włączenia się do akcji upamiętniającej "Zapalmy znicze w oknach" w dniu 28 listopada 2020 r., w sobotę. W ten sposób przyłączymy się do Ogólnoukraińskiej minuty ciszy i akcji "Zapalmy znicze pamięci". Organizatorem akcji w Lublinie jest Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, który na swojej stronie i na Facebooku, zamieszcza materiały informacyjne, wideo i fotograficzne o wydarzeniach tamtego czasu. Powstała także aplikacja mobilna "Track Holodomor History" (https://bit.ly/3kpHK13). Jest ona dostępna w App Store i Google Play (w języku angielskim i ukraińskim).

W 87 rocznicę tamtych strasznych wydarzeń zapalmy symboliczne znicze pamięci bezimiennym i niewinnym ofiarom totalitarnego reżimu.