W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ruszyła rejestracja na XII Kongres Współpracy Transgranicznej

Ruszyła rejestracja na XII Kongres Współpracy Transgranicznej
07.09.202311:15

Rozpoczęła się rejestracja uczestników na Kongres Współpracy Transgranicznej 2023. Tegoroczna, XII edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 9-11 października pod hasłem „Miasto Młodych”.

– Już po raz dwunasty w Lublinie spotkają się pochodzący z krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, środowiska biznesu, nauki oraz kultury. Kongres Współpracy Transgranicznej od lat stanowi doskonałą przestrzeń do wymiany doświadczeń, promocji dobrych praktyk oraz pozyskiwania partnerów do realizacji nowych projektów. W tym roku, kiedy Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży, nasze rozmowy będą skupiać się wokół tematu młodych i ich roli w funkcjonowaniu miast  – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Główne debaty tegorocznego Kongresu dotyczyć będą młodych mieszkańców i mieszkanek miast. Międzynarodowi eksperci, m.in. z Polski, Chorwacji, Czech, Norwegii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii będą dyskutować o tym, jak tworzyć miasta przyjazne młodzieży oraz jak lokalne społeczności mogą wspierać młode osoby w realizacji ich potrzeb i aspiracji. Podczas paneli i warsztatów poruszone zostaną również tematy zaangażowania obywatelskiego, tworzenia lokalnych polityk młodzieżowych czy roli pracowników młodzieżowych. W trakcie wydarzenia przewidziano też przestrzeń do dyskusji o tym, jak młodzi zmieniają oblicze turystyki oraz pracy i biznesu. Podczas Kongresu poruszone zostaną dodatkowo kwestie wyzwań związanych z trwającą wojną w Ukrainie oraz jej długofalowych skutków, szczególnie dotkliwych dla młodego pokolenia. W tym kontekście uczestnicy podejmą debatę o migracji młodych oraz ich roli w integracji międzykulturowej i przeciwdziałaniu dyskryminacji. Panele i warsztaty uzupełnią wizyty studyjne, m.in. w przestrzeniach, w których realizowane są działania na rzecz lubelskiej młodzieży.

Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas wydarzenia odbędą się Forum Partnerów oraz Giełda Grantodawców. W tym roku Forum przybliży ofertę organizacji młodzieżowych i możliwości zaangażowania się w projekty na rzecz młodych, natomiast Giełda Grantodawców poświęcona będzie prezentacji Funduszy Norweskich i EOG, Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości finansowania projektów młodzieżowych. Jak co roku, nie zabraknie także bogatego i ciekawego programu wydarzeń kulturalnych.

Kongres Współpracy Transgranicznej 2023 odbędzie się od 9 do 11 października w Hotelu Mercure Lublin Centrum przy. Al. Racławickich 12. Udział w Kongresie jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Dla uczestników zapewniono tłumaczenie symultaniczne na język polski, angielski i ukraiński. Wydarzenie będzie transmitowane online.

Rejestracja oraz szczegółowy program wydarzenia dostępne są na stronie: , tel. 81 466 66 41.