W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie Funduszu Azylu, Migracji i Integracji i konferencja " Go Local" w Brukseli z udziałem Lublina

09.12.201910:59

W dniach 2-4 grudnia 2019 z inicjatywy Komisji Europejskiej odbyło się międzynarodowe spotkanie w ramach programu AMIF (Fundusz Azylu, Migracji i Integracji) oraz konferencja Go Local w Brukseli.

Pierwszego dnia podczas zgromadzenia miała miejsce prezentacja projektów, które uzyskały dofinansowanie w ramach programu AMIF dotyczącego integracji obywateli krajów trzecich. Lubelski samorząd zaprezentował założenia projektu EPI (Europejskiego Paktu na rzecz Integracji) oraz dobre praktyki z Lublina: współpraca z uczelniami w zakresie zapraszania studentów zagranicznych na studia do Lublina, działania integracyjne i praca ze społecznością lokalną i współpraca z organizacjami pozarządowymi.
Kolejnego dnia odbyła się konferencja wraz z towarzyszącymi jej warsztatami pod nazwą "Go Local": wsparcie dla miast, regionów i obszarów wiejskich w integracji imigrantów. Była to doskonała okazja do zdobycia wiedzy na temat europejskich narzędzi finansowego wsparcia procesów integracyjnych w regionach oraz do wymiany dobrych praktyk w zakresie integracji imigrantów między lokalnymi władzami. W jednym z paneli przedstawiony został również Lublin. Uczestnicy konferencji zmierzyli się z pytaniem „Jak promować integrację imigrantów na poziomie lokalnym z zapewnieniem społecznej spójności?”. Podczas spotkań tematycznych zostały poruszone takie kwestie jak:

  • zakwaterowanie imigrantów i dostęp do służby zdrowia,
  • rozwój lokalnych strategii na rzecz integracji migrantów,
  • rola młodzieży w integracji,
  • innowacyjne instrumenty finansowe.

Lubelski samorząd reprezentowali Anna Szadkowska - Zastępczyni Dyrektora Biura Partycypacji Społecznej oraz Wiktoria Herun - Kierowniczka referatu umiędzynarodowienia z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości.

Program AMIF  to finansowe narzędzie Unii Europejskiej, które wspiera rozwój unijnej polityki w zakresie migracji i azylu. Promuje podział obowiązków między państwami członkowskimi w celu skutecznego zarządzania przepływami migracyjnymi, uchodźcami i wysiedleńcami, a także w celu opracowania wspólnej europejskiej polityki imigracyjnej.