W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie Lubelskiego i Łotewskiego Klastra

Spotkanie Lubelskiego i Łotewskiego Klastra
11.03.202110:10


W dniu 5 marca 2021 roku odbyło się spotkanie członków Lubelskiego Klastra Medycyna oraz klastra partnerskiego z Łotwy - Łotewskiego Klastra Turystyki Zdrowotnej, którego celem było zintensyfikowanie międzynarodowej współpracy w dziedzinie medycyny i zdrowia. Zdrowie i medycyna w interdyscyplinarnym powiązaniu z innymi sektorami gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem roli technologii cyfrowych, to jeden z niekwestionowanych priorytetów rozwojowych, zwłaszcza w trakcie i po pandemii.

Musimy przyspieszyć poszukiwanie nowych rozwiązań, które zapewnią lepszą opiekę nad pacjentem i polepszą jakość życia nas wszystkich - mówi Marzena Strok-Sadło, kierownik referatu ekosystemów gospodarczych i infrastruktury biznesu w Wydziale Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, członek zarządu Klastra Lubelska Medycyna.

Klaster Lubelska Medycyna to inicjatywa koordynowana przez Gminę Lublin i Uniwersytet Medyczny w Lublinie. W ramach przedsięwzięcia współpracuje 160 podmiotów z Lublina i województwa lubelskiego, związanych z medycyną i zdrowiem. Oba klastry zrzeszają uczelnie wyższe, szpitale publiczne i prywatne, prywatne podmioty świadczące usługi medyczne, firmy produkcyjne oraz startupy z tego sektora. Daje to możliwość współpracy na wielu płaszczyznach, w niemal każdej dziedzinie medycyny.

Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4, Pan Michał Szabelski widzi we współpracy z partnerem łotewskim możliwości w zakresie wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz realizacji wspólnych projektów w przyszłości, w tym współpracy z Pauls Stradins Clinical - Szpital Uniwersytecki w Rydze, co mogłoby przełożyć się na wyższą jakość usług dla pacjentów w obydwu miastach.

Pani Gunta Uspele, kierownik łotewskiego klastra Health Tourim i Pani Izabela Witkowska, szef Biura ds. Umiędzynarodowienia i Cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pracują nad programem kolejnych spotkań członków klastra, poświęconych innowacyjnym rozwiązaniom z zakresu telemedycyny, diagnostyki i rehabilitacji w poszczególnych dziedzinach medycyny. W spotkaniach wezmą udział naukowcy akademiccy oraz przedsiębiorcy z Lublina. Ważnym tematem dla uczestników będzie także profilaktyka i promocja zdrowia, efektywne zarządzanie procesami oraz bezpieczeństwo pacjentów.

Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin wspiera rozwój ekosystemu innowacji w naszym mieście. Dlatego startupy, które pracują nad rozwojem swoich produktów i usług w Lublinie, mają możliwość przetestowania tych rozwiązań w profesjonalnych ośrodkach za granicą (w tym przypadku na Łotwie).

Osoby, instytucje i firmy zainteresowane współpracą z Łotwą zapraszamy do kontaktu z biurem Klastra Lubelska Medycyna Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, adres e-mail: info@medycyna.lublin.eu lub telefonicznie: +48 81466 25 05. Osoba kontaktowa udzielająca informacji: Pani Marzena Strok-Sadło, kierownik referatu ekosystemów gospodarczych i infrastruktury biznesu w Wydziale Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.